Bir Türk yemekleri klasiği olan daha çok mevlitlerde, düğünlerde ne ikram edilir diye düşünenlerin tercihi. Kalabalık misafir gruplarına tek porsiyon servisler halinde ikram edilen kavurmalı pilavın lezzetli yapılışının sırları var.  Evde aileniz için hazırlayabileceğiniz kavurmalı pilavın kolay ve en lezzetli yapılışı:

Malzemeler:

500 gr kuşbaşı et (kuzu olması tercih edilir)

2 su bardağı pirinç

4 su bardağı su

4 kaşığı tereyağı

Tuz

Karabiber

Hazırlanışı:

500 gr kuşbaşı eti düdüklü tencereye alın ve üzerine 4 su bardağı suyu ekleyerek pişirin. Haşlanan etleri düdüklü tencereden tavaya alın. Tavaya 2 yemek kaşığı tereyağını ekleyin ve etleri tereyağında kavurun. üzerine tuz ve karabiber ekleyin ve iyice karıştırın.

Pilavı için bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını koyun ve eritin. Üzerine önceden yıkanmış 2 su bardağı pirinci ekleyin. Etleri haşlamakta kullandığınız sudan 3 su bardağı suyu pirincin üzerine dökün. Tuzunu da ekleyerek orta ateşte pişirin.

Servis yaparken bir tane kasesinin içine önce etleri koyun, üzerini pilavla doldurun ve tabağın üzerine ters gelecek şekilde çevirin.

İyi bir kavurmalı pilavın sırrı etlerin çok iyi pişmiş olması ve pilavın et suyu ile pişirilmiş olmasıdır. Her ikisinde de tereyağı olması ayrıca lezzet verecektir. Yanına en çok ayran yakışır. Afiyet olsun.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz