“Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır” sözü günümüzde güzel kadınlardan ziyade ın her daim göz alıcı ve çekici olduğunu bize hatırlatıyor. Bakımlı kadınlar neyi ihmal etmiyor, neyi asla aksatmıyor? Cilt bakımı, gibi bilindik bölgelerden ziyade daha az değinilen ve oldukça önemli olan kısımları sizin için derledik. İşte aksatılmaması gereken 5 bakım önerisi :

  1. Göz çevresi : Göz çevresi kırışıklıkları, göz altı morlukları ve göz altı torbaları çoğu kadının korkulu rüyası. Bu bölgeler için 30 yaş üzerindeyseniz alarma geçmekte fayda var, zira sonra çok geç olabilir. Kurumaya çok müsait olan göz çevresi, yorgunluk ve uykusuzluk da eklenince kolayca kırışabiliyor, göz çevresi için ayrıca üretilen nemlendiriciler ile önerilen zamanlarda göz çevrenizi nemlendirmeniz oldukça önemli. Buzlukta beklettiğiniz donmuş jel ile de morarmış göz altlarınıza kompres yapabilirsiniz.

2.  Dirsek ve dizler : Her ne kadar bacaklar ve kollar kadar ön planda gözükmese de kurumuş ve çatlamış dirsekler ve dizler bir kadını kolayca bakımsız gösterebilir. Bu bölgeleri sıkça nemlendirmek ve kurumasını önlemek ihmal edilmemeli. Vücudumuzun tüm kuruyan bölgeleri gibi bu kısım için de bolca su tüketerek, içten nemlendirmek en etkilisi.

3. Tırnaklar : Eller her zaman göz önünde olan ve kadınlar için adeta zerafet unsuru sayılan en önemli yerimiz. Bu yüzden de el ve ayak tırnaklarının bakımı tıpkı diş temizliği gibi rutinlerimizden biri olmalı. Sürekli merkezlerine gitmek zor geliyorsa manikür ve ü elbette evde de kolayca uygulayabilirsiniz. Güçlü tırnaklar için beslenmenin önemi kaçınılmaz. Kalsiyum ağırlıklı beslenmek size bu konuda yardımcı olacaktır.

4. Topuklar : Ayaklar en fazla ihmal edilen bölgelerimizden biridir. Özellikle kışın kapalı kalması nedeniyle daha da arka plana atılabilir. Yazın ise devamlı açık ayakkabı giyenlerin topuklarında daha fazla kuruma ve çatlak görülebilir. Banyo esnasında düzenli olarak ponza taşı ile topukları törpüleyebilir ve sonrasında nemlendirici krem uygulayıp çorap giyerek topuklarınızın daha hızlı toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

5. Dişler : Güzel bir gülümseme, öz güven için adeta bir anahtardır. Bakımlı kadınların ihmale gelmediğini bildiği diş bakımı ise güzel bir gülümseme için çok önemlidir.  Diş bakımı hem görüntü hem ağız kokusu için önem taşır, bu yüzden günlük diş bakımınızı yapmayı ve yılda en az 1 kez diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayınız.

.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz