tarihine şöyle bir dönüp baktığımızda abartının tepeden tırnağa en üst seviyelere çıktığı seksenler, yeni sezonu domine eden tavrıyla yine karşımızda. Bugünün stil kodlarını oluşturan; yüksek bel mom jeansler, zebra ve leopar desenler, füzo pantolonlar, oversize angora kazaklar, özellikle iddaalı omuzlar çoktan reyonlarda yerini aldı. Şimdi hazırsanız zaman makinesine binip, walkmanimizi kulağımıza takıp, perma yapılarak kabartılmış krepeli saçlarımızı savurarak tek kanallı o günlere hep beraber geri dönüyoruz.

Modanın müzikle iç içe geçtiği o yıllarda pop ikonlarının ilham veren ‘look'larına tanık olduk. Her genç kız Madonna gibi görünmek adına elini korkak alıştırmadan yaptı ını. Jane Fonda gibi bir fiziğe sahip olmak için aerobik ve step salonlarının evlerimize taşıdık. Miami Vice, Dynasty ve Dallas gibi kuaför ve giyim alışkanlıklarımızı değiştiren karakterler yarattı o yıllarda. Kim, Moonlighting (Mavi Ay) dizisindeki Maddie (Cybill Shepherd) gibi şık olmak istemedi ki? Herkesin dev omuzlara sahip olmak gibi bir isteği vardı, o yüzden ‘vatka' en çok o yıllarda sevildi. Vücudu üçgen gösterdiği için Working Girl filminden çıkmış gibi görünmek, normal omuz boyuyla yetinmemeyi gerektirdi. Hatta takıp çıkarılabilir olması için vatkalara cırt cırtlar dikildi ve günlük yaşamın ayrılmaz iki parçası haline geldi. Ceketlerden mantolara, gömleklerden kazaklara, elbiselerden t-shirtlere hatta eşofmanlara kadar omuzlarımıza çöken vatkalar; iş hayatına giren kadınlara özgüven dolu bir duruş ve daha çarpıcı bir silüet kazandırdı. Ülkemizde de canlı olarak yayınlanan Lady Diana'nın düğün töreninden akıllarda kalan kabarık, karpuz kollu gelinliği olmamış mıydı?

Annelerimizin fotoğraflarında gördüğümüz vatkalı kıyafetler onları utandırsa da, bugün bizlerin sempatisini kazanarak, bizlere retro aşkını aşıladı ve moda dünyasına da sızarak yerli ve yabancı tasarımcılara ilham kaynağı oldu. Birkaç sezondur kıyafetlerimize giren vatkalar ebatlarını gittikçe büyüterek hem sosyal medyada paylaştığımız ‘throwback' lerimiz hem de sosyal mesafemizin bir simgesi oldu. Modanın retroya olan bağını hissettiğimiz son yıllarda Max Mara, Dolce&Gabbana, Balenciaga, Emporio Armani, Balmain gibi dünyaca ünlü markalar tasarımlarını vatkalarla yükselttiler. Eğer siz de seksenler modasını kendi stilinize yansıtmak istiyorsanız popülaritesi ve ebatı gittikçe büyüyen vatkaları omuzlarınızda
taşıyarak başlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz