Güçlü kurulan bir anne-bebek bağı, bir insanın yaşamının tamamını etkilediğinden son yıllarda daha da ön plana çıkmayı başaran bir konu oldu. Bunda bilinçli ebeveynlerin katkısı elbette çok büyük. Günümüz insanlarının pek çoğunun gelecek yaşamında özgüven sorunu yaşama, güçlü kuramama, yapamama gibi sorunlar içerisinde boğuştuğunu görüyoruz, bunlarda anne-bebek bağının etkili olduğunu da uzmanlardan sıkça duymaktayız. Sık sık adını duyuran ve hatta hamilelikten itibaren kulaklara aşina olmaya başlayan  güçlü anne-bebek bağı kurmanın yollarını ise sizler için kaleme aldık:

  • Hazırlık : Hamile kalmayı düşündüğünüz andan itibaren, doğum ve bebek bakımı gibi süreçlerle mental olarak hazırlanın. Bebek bakımı konusunda bilinçlenmeniz, bebeğinizle daha sıcak bir kurmanıza  yardımcı olacaktır. Sizin psikolojinizin, bebeğinizle bağını ve bebeğinizin ruh halini de etkileyeceğini unutmamalısınız.
  • Tentene Temas: Doğumun hemen akabinde, bebeğin mümkünse yıkanmadan sizin göğsünüze bırakılması tentene temasın ilk ve çok önemli bir aşaması. Günümüzde buna değer veren doktorlar yok değil, işe bu düşüncede bir doktor bulmakla başlayabilir ve sezaryen veya vajinal doğum fark etmeksizin, bu talebinizi doktorunuza dile getirebilirsiniz.
  • Emzirme : Emzirmek anne-bebek bağını kolaylaştıran bir unsur olarak görülüyor. Emzirme olmazsa bağ kurulamaz demek değildir bu, ancak bebeğinizin buna ihtiyacı olduğunu ve sizinle bağ kurmasına vesile olduğunu bilerek yola başlamak önemli. Sıkıntı yaşıyorsanız bir emzirme danışmanından profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.
  • Kucaklama : “Kucağına alma, alışır” hurafesine kulak asmadan, güzel bebeğinizi bol bol kucaklayın. Onun ihtiyacı,  dokuz aydır tanıdığı o güzel  kokunuzdan ve sıcaklığınızdan mahrum kalmamak. Daha sakin, daha mutlu olduğunu siz de hissedeceksiniz. Kucaklamak hem sizi ona, hem de onu size daha sıkı saracak!

  • İletişim Kurma: Minik bebeğinizle vakit geçirirken sık sık onun gözlerinin içine bakın, ona dokunun ve onunla konuşun. Birebir ilgilenmeniz ve iletişim kurmanız bağınızı çok sıkı kuracağı gibi aynı zamanda onun gelişimini de hızlandıracak. Ona tatlı sesinizle ninniler söyleyebilir veya hikayeler anlatabilirsiniz. Emin olun çok sevecek.
  • Sözünüzü Tutma: Kendinizden pay biçtiğinizde size verdiği sözde durmayan birine hala güvenebiliyor musunuz? Emin olun sözünüzde durmadığınızda o da henüz küçük olmasına rağmen size inancı azalıyor ve hayal kırıklığına uğruyor. Ona birazdan geleceğinizi söylediğinizde gerçekten birazdan gelmelisiniz. Böylece size daha çok güvenecek ve anne-bebek bağı zarar görmemiş olacaktır.
  • Dürüst Olma: Tıpkı sözünüzde durmanız gibi dürüst olmanız da anne-bebek bağının güçlü bir ilmeği. Yalan söylediğinizi anlarsa size yeniden güvenmesi zaman alabilir ve bu durum ileride size kendisini açmamasına kadar devam edebilir. Eğer gerçekten onunla samimi bir bağ kurmak istiyorsanız, dürüst olmaya gayret etmelisiniz.

Anne-bebek bağı kurmanın en önemli maddesi ise bebeğinizle Kaliteli Zaman Geçirme ‘dir.  Bunun için kendinizi gerçek anlamda bebeğinizle olduğunuz ana odaklamalı ve başka şeylerle oyalanmadan, onunla birebir temas kurmalısınız. İlla ki ona bir şeyler öğretmek değil, onun sizi yönlendirmesine de izin verebilir ve kendinizi akışa bırakabilirsiniz.

Güçlü bağların kurulduğu güzel anlara….

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz