Güçlü, sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Saç yapısı kalıtsal etkenlere bağlı olduğu gibi aynı zamanda beslenme ile de doğru orantılıdır. Peki hangi besinler saçlara iyi geliyor öğrenmek ister misiniz?

 

  • Yumurta : Tüm organlar için önem taşıyan yumurta, sağlıklı saçların da çok iyi dostu. Her gün 2 adet yiyeceğiniz yumurta yalnızca saçlar değil, diğer organlar için de mucizeler yaratıyor. Yumurta içinde bulunan demir ile saç dökülmeleri de önleniyor. Yine yumurta içinde bulunan kükürt ise saç uzamasını hızlandırır. Yumurtanızı haşlarken çok katı hale getirmeden tüketmeye çalışın, aksi takdirde yumurta kanserojen etkisi olan bir hal alıyor.

 

  • Çiğ Badem : Yararlarının neredeyse sınırsız olduğu badem, bol miktarda çinko, demir ve magnezyum içererek saçın uzamasına da destek oluyor. Çiğ, tuzsuz ve kavrulmamış badem tüketmeye gayret edin. Saçlarınızda bir avuç badem bile mucizeler yaratacak. Ayrıca badem yağı ile de saç derinize haftada bir kez masaj yaparak saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Üstelik bu işlem için yalnızca 10 dakika ayırmanız yeterli.

 

  • Süt ve Süt Ürünleri : Kalsiyum deposu olan süt ve süt ürünleri, içerdiği kalsiyum ve protein sayesinde hem saçın uzamasına katkıda bulunur hem de saçın doğal nemlendiricisi görevini üstlenir. Kurumuş ve yıpranmış saçlarınızın can dostu süt ve süt ürünlerini hayatınızdan eksik etmeyin. Ayrıca soğuk sütü azar azar saçlarınıza sürüp yarım saat bekletip durulayarak da harika bir süt maskesi ile saçlarınıza moral vermeyi unutmayın.

 

  • :Et, tavuk ve balığın protein bakımından zenginliği tartışılamaz. Ancak özellikle somonda bulunan Omega 3, D vitamini, B12 vitamini, demir ve protein saçın yumuşaklığını, gücünü arttırır ve saç derisini besler. Uzmanlar haftada 2 gün sofranızdan eksik etmemenizi öneriyor.

 

  • Su : Her şeye iyi gelen su, işte yine kahraman olarak karşınızda. Saçınızın kurumasını istemiyorsanız, ışıl ışıl canlılığıyla göz alıcı olmasını istiyorsanız o zaman günde en az 8 bardak su içmeye kendinizi alıştırın. Su tercih ederken ise mineral seviyeleri yüksek olan su markalarını araştırmakta fayda var.

 

  • Yeşil Yapraklı Sebzeler : Brokoli, marul, semizotu, maydanoz, roka, nane,ıspanak, pazı, lahana bunlardan en sık tüketebileceklerimiz. Yeşil yapraklı bu sebzelerin içerdiği A ve C vitamini saç için bir nevi oksijen desteği gibidir. Bu sebzeleri özellikle çiğ tüketmeye çalışın. Pişirmek istiyorsanız da buharda pişirmeye ve çok fazla pişirmemeye dikkat edin.
  • Keten Tohumu : Vejeteryanlara müjde. Omega 3 bakımından çok zengin bir kaynak olan keten tohumu tam size göre. Keten tohumunu kaynatarak içebilir, öğütülerek toz haline getirilip 1 kaşık tüketilebilir veya öğütülmüş halini çorbalara, yoğurda ekleyebilirsiniz. Keten tohumu saçlarınızı güçlendirir, kırıkları onarır ve saçınızın hızlı uzamasına yardımcı olur.

      Beslenme haricinde saça iyi gelecek farklı yöntemler de var elbette. Ancak saçın dipten uzadığını ve en ciddi faktörün beslenme olduğunu unutmayın. Peki başka neler yapılabilir derseniz, “Güçlü Saçların Dostu Doğal Yağlar” yazımıza göz atabilirsiniz.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz