Araştırmalar göstermiştir ki; kışın kalp krizleri, felç ve aort damarı yırtılmaları gibi bir çok kalp ve damar yolu hastalığı çok daha fazla yaşanmaktadır. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile vücut metobolizması ve hormonlar değişikliğe uğrarken, kişilerin güneşe daha az maruz kalmasıyla da D vitamini alımı azalır. Kışın kalp ve damar yolu hastalıklarının artmasının sebeplerini ve bu duruma karşı alınabilecek önlemleri Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak açıkladı.

Kışın kalp krizinin ve damar yolu hastalıklarının artmasının sebepleri

Havaların soğumasıyla vücudumuz da buna adapte olmaya çalışır. Hormonlar, metobolizma, hücreler değişen koşullara uyum göstermek için farklılaşır. Örneğin damarların kasılıp gevşemesini ve pıhtının damar cidarında birikmemesini sağlayan endotel hücreleri kışın gelen soğukla birlikte kasılmaya başlar ve pıhtılaşma artar. Yine kış aylarında daha az D vitamini almamız sebeiyle de kalp ve artar. D vitamini kalp kasları üzerinde direkt etkilidir. D vitamini azlığı tansiyonun yükselmesine ve kalp krizine zemin hazırlar.  Dışarıdaki sıcaklığın düşmesi ayrıca insan metabolizmasında kompleks değişikliklere neden olur. Hormonel olarak sempatik sinir sistemi aktifleşir ve bu durum bizi dış streslere hazırlar. Adrenalin, vasopresin ve katekolamin hormonları artar.  Bu hormonların artmasıyla da damar kasılması olur. Bu konuda hassasiyeti olan kişiler anjinal ağrı hissedebilir veya geçirebilir.  Ayrıca yine soğuk havalarda, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri artar, kanın akışkanlığının azalmasıyla dar bir damardan geçen kanın pıhtılaşma eğilimi de artar.

Soğuk havalarda kalp krizi ve damar hastalıklarına karşı yapılması gerekenler: 

  • Evde bolca hareket edilmeli ve doğru beslenilmeli
  • Risk grubunda olanlar ( tansiyon şeker olanlar, ailesinde daha önce kalp rahatsızlıkları geçirmiş olanlar, sigara kullananlar) doktor kontrolünden geçmeli.
  • Soğuk havalarda doğru giyinilmeli, vücut ısısı ideal düzeyde tutulmalı.
  • Kışın ılan diğer enfeksiyonlardan da korunulmaya çalışılmalı
  • Başta D vitamini olmak üzere diğer vitamin destekleri de önemsenmeli
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalı
  • Stresten olabildiğince kaçınılmalı

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz