Göz çevresi kırışıklıkları, denen gözün yan kısımları ve göz altı çevresinde oluşan kırışıklıklarından oluşur. Yaşlanma buna sebep olarak gösterilse de çok genç yaştaki kişilerde de göz çevresi kırışıklıkları görülebilir. Genetik ve çevresel koşulların belirleyici olduğu tüm kırışıklık türlerinde yetersiz sıvı alımı ve beslenme de etkilidir.

Cildin elastikiyetini kaybetmeye başlaması, vücuttaki kolajen seviyesinin azalması ile göz çevresi kırışıklıkları artar. Yüz mimikleri, güneş ışığına fazla maruz kalmak, cildi nemlendirmemek kırışıklıkların sebeplerindendir.

Göz çevresi kırışıklıkları için neler yapılmalı? 

  • Vücudu yaşlanma belirtilerine karşı korumak için en önemlisi içerden desteklemektir. Kolajen bakımından zengin besinler tüketmek, bol su içmek içerden güçlenmek için yapılabilecekler. Kolajen ve elde edilebilecek besinlere dair yazımızı buradan okuyabilirsiniz.
  • Yaşa uygun seçilen seçilen iyi bir göz çevresi nemlendiricisi de göz çevresine dışarıdan nem takviyesi yapılması için düzenli olarak kullanılmalı.
  • Güneşli havalarda göz kenarlarında mimiklere bağlı çizgilerin oluşmaması için güneş gözlüğü kullanılmaya özen gösterilmeli.
  • Ailede cilt kırışıklıklarının erken başladığı ebeveynler varsa farkında olunup, nemlendiriciler kullanılarak  erken yaşta önlemler almaya dikkat edilmeli.
  • Makyajlı uyunmamalı. Fondötenler, ağır kapatıcılar kullanılan günlerde ve günlük makyajda dahi temizlenmeden gece uykusuna geçilmemeli.

Göz Çevresi Kırışıklıklarına Karşı Doğal Çözümler

  • Göz çevresine salatalık dilimleri koyarak özellikle hafif olan çizgilerin belirginliğini azaltabilirsiniz.
  • Yumurta beyazını göz çevrenize sürerek kurumasını bekleyebilir, sonrasında yıkayarak o bölgenin önce gerildiğini sonra doğal bir yolla nemlendiğini görebilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağı E vitamini de içeren doğal bir nemlendiricidir. Gece yatmadan önce ince bir tabaka halinde sürüp  göz çevrenizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Aloe vera bitkisi, içerdiği antioksidan bileşimler, vitamin ve mineraller ile göz çevresi kırışıklıkları ile savaşmanızda en etkili yardımcılarınızdan biridir. Aloe vera nasıl uygulanmalı derseniz, gece yatmadan önce bir yapraktan çıkaracağınız jelini göz çevrenize sürün ve sabah uyandığınızda o bölgeyi yıkayın. Gece boyunca nemlenen cildinizdeki değişimi düzenli kullandığınızda hızla fark edeceksiniz.
Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz