Parfümler farklı içerikleri, kimyasal özellikleri ve bulundukları saklama koşullarına göre bozulabilirler. Normal şartlarda parfümlerin ömrü ortalama 3 yıldır. Doğru koşullarda saklamaya özen gösterdiğimizde ise parfümlerin ömrünü uzatabiliriz.  Bazı parfümler içeriklerinden dolayı (örneğin şekerli kokular) daha kalıcı ve uzun ömürlüdür. Bazıları ise daha uçucu içerikleri ve yanlış saklama koşullarında muhafaza edilmeleri sebebiyle 3 yıldan daha kısa sürede bozulabiliyor.  Parfümler hangi koşullarda saklanmalı diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. ünüzü doğru saklamanız için işte bilmeniz gerekenler:

Isı değişimlerine dikkat! 

Parfümünüzü çok sıcak ya da buzdolabı gibi çok soğuk yerlerde bulundurmamalısınız. Kimyasal yapıları sebebiyle aşırı sıcak veya aşırı soğuk yerlerde parfümler daha hızlı bozulabilir. Daha kötüsü ani ısı değişimleri. Örneğin evde buzdolabında bulundurduğunuz bir parfümü bir yaz gününde çantanızda taşımanız veya arabada bırakmanız parfümünüze oldukça zarar verir. Parfümler her zaman aynı, sabit bir yerde saklanmalı, burasının oda sıcaklığında veya biraz altında olması uygundur.

Nem farklılığı parfüme zarar verir

Banyo veya mutfak, değişen nem oranları sebebiyle parfümlerin saklanması için uygun yerler değillerdir. Buhar ve yine sıcaklık soğukluk farkı parfümün yapısına zarar verir.

Parfümlerin kapağı kapalı tutulmalıdır.

Parfümlerin çoğu gelişmiş sprey sistemleri sebebiyle hava kaçırmamaya programlı olsa da bazen taşıma koşulları bazense gevşeme sebebiyle hava alır. Kapağı olan parfümler olabildiğince kapaklı muhafaza edilmeli. Havadan olumsuz etkilenmemesi için parfümler kutularında kapalı bir şekilde saklanmalı.

Işığa maruz bırakılmamalı 

Parfümlerin güneş ışığına maruz bırakılmamaları da önemli. Karanlık, çekmece veya dolap içleri en uygun yerler. Kutularında muhafaza etmek bu riski de ortadan kaldırıyor.

Parfümler doğru saklandıklarında 3 yılın üzerinde de tazeliğini ve kokularını koruyabiliyorlar. Hiç bozulmadan kalan yıllanmış ve çok pahalıya satılan parfümler olduğu gibi yanlış saklama koşullarında kaldığı için hızla bozulan parfümler de mevcut.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz