Evde beslenen evcil hayvanların kayıt altına alınması ve kimliklendirilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yönetmeliği ınlanarak yürürlüğe girmişti. Kedi, köpek ve gelinciklere çip taktırılmasını konu alan yönetmelik sonrasında “çip taktırmak zorunlu mu? taktırmayanlar ceza alacak mı?” kedi ve köpeklere ne zamana kadar çip taktırılmalı?  gibi sorular hayvan sahiplerinin aklını meşgul ederken bu konuya dair en çok merak edilen 10 soruyu ve cevaplarını sizler için derledik.

1- Kedi ve köpeklere çip taktırmak zorunlu mu?  Taktırılmazsa cezası var mı?

Kedi, köpek ve hatta gelinciklere çip taktırılması zorunlu evet. Yasal olarak tanınan süreyi geçiren hayvan sahipleri idari para cezasına çarptırılacak.

2- Ne zamana kadar çip taktırılmalı? 

Yönetmelikte belirtilen tarihe göre en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar mikroçip uygulaması yaptırılmalı.

3- Çip taktırma uygulaması ücretli mi? 

Evet, bu ücreti evcil hayvan sahiplerinin karşılaması gerekiyor.

4- PETVET Sisteminin ve evcil hayvanlara çip taktırılmasının amacı nedir?

PETVET sitemi ile kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip taktırılmasının amacı evde beslenen bu hayvanların kayıt altına alınması ve olası olumsuz durumların önüne geçmektir. Böylece hayvanların da TC kimlik numarasına benzer 15 haneli bir kimlik numarası olacak, bu numara ile yapılan aşılar, geçirdiği hastalıklar ve operasyonlar, adresi gibi bilgilere Türkiye'nin her yerindeki veterinerler ulaşabilecek ve kaybolması durumunda sahibinin kayıtlı bilgilerine ulaşılarak ailesine bilgi verilmesidir. Sahiplenilen ve ardından sokağa terkedilen hayvanların sahiplerinin bilgisine ulaşmak ve bu konunun önüne geçmek de diğer amaçlardan.

5- Çip uygulaması ile evcil hayvanların hangi bilgileri kayıt altına alınacak? 

Çip ile kedi, köpek ve gelinciklerin doğum tarihi, aşıları, yaşadığı adres bilgileri, sahibinin bilgileri, acil durumlarda aranacak kişinin bilgileri, geçirdiği operasyonlar, hastalıklar ve kayıp durumu bilgileri kaydedilecek.

6- Çip sayesinde evcil hayvanlar GPS ile takip edilebilecek mi? 

Hayır, çip uygulamasının uydu ile bir bağlantısı olmayacak ve hayvanlar GPS sistemi ile takip edilemeyecek.

7- Evcil hayvan ile edilebilir mi? Mikroçip bunu kolaylaştıracak mı? 

Evet, Türkiye sınırları içerisinde olsa dahi kaydı olmayan bir evcil hayvan ile şehirler arası yolculuk yapmak yasak olurken mikroçip taktırılan hayvanlar ile ülke içerisinde hava, deniz ve kara yolu aracılığı ile her türlü ulaşım sağlanabilecek. İlgili konsolosluklardan istenen testler ve evrakların tamamlanması durumu ile de bu hayvanlarla yurt dışına da seyahat edilebilecek.

8- Mikroçip acı verici bir uygulama mı? Nereye takılıyor?

Pirinç tanesi kadar olan bu çip kedi ve köpeklerin kürek kemikleri arasındaki deri altına  takılıyor. Yetkililer işlemin acı verici olmadığını belirtiyor.

9- Kedi ve köpeklere nerelerde mikroçip taktırılabilir? 

Mikroçip, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan hekimler, veteriner teknisyenleri, serbest veteriner hekimler tarafından da takılıyor. Belediyelerin de ilgili birimleri bu konuda hizmet veriyor.

10- Mikroçip uygulamasının evcil hayvanlara zararı var mı? 

Pirinç tanesi büyüklüğünde cam kapsül şeklinde olan bu çip, biyo uyumludur ve yetkililerce hayvanlara zarar vermeyeceği, herhangi bir alerjiye reaksiyon vermediği açıklanmıştır.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz