Açıklamaları ve verdiği bilgiler ile ezber bozan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay bu sefer gençleşmek isteyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Obeziteye açtığı savaş ve insanları sağlıklı kilolarda olmaya teşvik etmek için önerileri, kitapları ve kendi adını taşıyan diyeti ile tanıdığımız Canan Karatay bu sefer gençleşmek için çözüm arayışında olanlara seslendi ve Omega-3 yağının kullanılması durumunda gençlik için estetik operasyonlara gerek kalmayacağını duyurdu.  Omega-3 için “İyileştiren Yağ” diyen Karatay, bu yağın her gün vücuda girmesi gerektiğini söyledi ve düzenli kullanım sonrasında yaşlanmayı geciktirdiğini iddia etti. Ayrıca kilo vermek isteyen kişiler için de Omega-3'ün yardımcı olacağını vücudumuzun bir çok ihtiyacını gidermede etkili bir yağ olduğunu belirtti.

 

Omega-3 nedir? 

Omega-3 bir grup çoklu doymamış yağ asiti türüne verilen isimdir. Yağın vücut tarafından enerjiye çevrilmesinde görevli önemli bileşenlerdendir. İnsan fizyolojisinde 3 farklı Omega-3 yağ asidi tipi rol oynar. Bunlar bitki yağlarında bulunan a-linolenik asit (ALA) ve her ikisi de deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA)'dır.

Omega-3 içeren besinler

Ceviz, yenilebilir tohumlar, uskumru, alabalık, kabuklu yemişler, yağlı balıklar, midye, tavuk yumurtası, somon, kırmızı et, soyada omega-3 yağ asitleri bulunur.  Balıktan elde edilmek istenen omega-3 için en etkili sağlıklı pişirme yöntemi ızgara, haşlama ve buğulama yöntemidir, kızartma şeklinde pişirilen balıklarda diğer yöntemde elde edilen omega-3 kadar etkili değildir. Doğal yolla alınan Omega-3 yanında takviye olarak da ayrıca alınan Omega-3 yağlarını kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışınız.

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz