Hepimiz vanilyanın o eşsiz kokusuna ve tadına bayılırız. Vanilya koyulmadan yapılan pasta, kek, tatlı yok denecek kadar azdır. Kabartma tozunun en yakın arkadaşı olarak aldığımız aromalar vanilya mıdır vanilin mi? İşte ikisinin farkı:

 

Marketlerden satın aldığımız vanilin ve vanilya birbirinden farklıdır. Vanilya bilimsel adı Vanilla Planifolia olan, bölgelerde yetişen bir tür bitkidir. Ana vatanı Meksika'da zamanlar yerlilerce tütsü olarak kullanılsa da sonradan tatlılara ve bazı yemeklere dahil edildi. Genellikle siyah renkli odunsu çubuklar halinde satılan vanilya oldukça pahalıdır.  Vanilyanın içerisinde o özel tadı veren vanilin adlı bir madde bulunur.

 

Kabartma tozu ile birlikte aldığımız küçük paketler içinde satılanlar ise vanilyadan çok az miktarda madde içerir. Daha çok kağıt endüstrisinde yan ürün olarak açığa çıkan ligninden elde edilir. Genelde şekerli vanilin olarak satılır ve içinde farklı aroma vericiler de vardır. Renginin beyazlatılması için kimyasal işlemlerden geçer.

 

Gerçek vanilya siyah odunsu çubuğun ince bir şekilde kesilmesi ve bıçakla kazınması ile çıkar. Rengi siyah kalır. Tatlılarınızda siyah noktacıklar halinde kalsa da tadı enfestir ve alıştıktan sonra zamanla ikisi arasındaki tadı da ayırt edebilirsiniz.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz