Regl dönemleri pek çok kadının en problemli, en baş belası dönemidir. Bu zor dönemlerde size kendinizi daha iyi hissettirecek bitkisel çözümlerden destek alabilmek için önerilerimizi okuyabilirsiniz.

 

  • Papatya Çayı : Şişkinlik, hazımsızlık gibi şikayetler için tercih edilen papatya çayı, regl döneminiz başlamadan 1-2 gün önce tok karnınıza düzenli tüketmeye başladığınızda depresif ruh halinize de iyi gelecektir. Stres ve kaygı gidermede adeta bir dost olan papatya çayı, kas gevşetici özelliktedir. Aktardan temin edebilir, 5 dakika kaynar suda demleyip afiyetle tüketebilirsiniz.

 

  • Zencefil : Az miktarda zencefili rendeleyerek veya küçük parçalar halinde keserek, bir bardak sıcak suda 5 dakika kaynatın.İçine bal ve limon da ekleyerek tüketebileceğiniz zencefil, adet günlerinde günde 2-3 bardak tüketilerek içilebilir.Zencefil aynı zamanda halsizliğinize de iyi gelecektir.

 

 

  • Tarçın : Sancı dindirici bir özelliği olan mis kokulu tarçını çayınıza veya sıcak sütünüze katabilirsiniz. Anti-spazmodik özelliği ile karın ağrısına iyi gelen tarçını  aynı zamanda bu dönemde yoğun olarak hissedilen tatlı krizlerine alternatif olarak tüketmek için de, günlük su içtiğiniz şişenizin içine çubuk tarçınlardan koyarak da şeker isteğinizi dengeleyebilirsiniz.

 

 

 

  • Fesleğen : Ağrı ve krampları azaltmada çok başarılı bir bitki olan fesleğen, Fesleğen yaprakları 1 kaşığı fesleğen yapraklarını sıcak suyun içerisine katarak, 10-15 dakika bekletip tüketebilirsiniz.

 

 

 

  • Maydanoz : Her derde deva maydanoz, bu konuda da çözüm merkezi olarak karşınızda. Maydanoz yalnızca adet sancısına iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda adet döngünüzü de düzene sokar. Bir bardak suyun içine yarım demet maydanoz koyup kaynatın ve sıcak sıcak tüketin. Kısa zamanda etkisini gösterecektir.

 

 

 

  • Ahududu : Hem taze hem de kuru olarak tüketilebilen ahududunun içerisinde bulunan maddeler ile kas gevşetici özellikte olduğu ve büyük ölçüde adet sancısını geçirdiği bilinmektedir. Ahududunun yaprağı da aktardan alınarak kaynatılabilir.

 

        Ayrıca yukarıdaki öneriler haricinde,sıcak su torbası ile vücudunuzu gevşetmek, , bol su tüketmek, hafif egzersizler yapmak ve yürüyüş yapmak gibi pek çok öneri de mevcuttur.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz