Çizgi karakter olarak çizilmiş bir tane gezegen resmi üzerinde gördüğümüz sarı saçlı, minik, yalnız ve şın bakışlı bir çocuk . Şaşkın çünkü bir çok gezegeni ve en son da dünyayı görmeye gelen küçük dostumuz insanların egolarına, arkadaşlığa bakışına, bencilliğine hayret ediyor. İnsanların mutlu olması için sahip oldukları bir çok neden varken mutlu olamamalarını ve sürekli birbirlerini rahatsız etmelerini anlamlandıramıyor.

 

Fransız yazar Antonie De Saint -Exupery'nin eseri Küçük Prens, bir çocuk kitabı olarak yola çıksa da yetişkinlerce de çok sevildi ve dünyada 140 milyonu aşkın baskı yaptı. Kitapta uçağı bozulduğu için bir çöle inmesi ve uçağını tamir etmesi gereken bir pilotla, küçük prensin karşılaşması ve diyalogları anlatılır. Prens gezegenden gezegene dolaşmakta ve karşılaştığı olayları, kişileri yorumlamaktadır. Gizemli Küçük Prens'in kendine has özellikleri var, hiç bir soruya cevap vermez. Kendisi sorusunun cevabını alana dek uğraşır. Kafasına koyduğunu yapar, sevgi doludur ve ön yargı taşımaz. Çiçekler, hayvanlar, insanlar hepsi onun için eşit ve dostturlar.

 

İşte Küçük Prens felsefesinin bir akım olarak dünyaya ılmasını sağlayan ve insanlara bir ders niteliğinde olan önemli sözleri ve diyalogları:

 

-Eğer kelebekleri tanımak istiyorsak bir kaç tırtıla katlanmak gerekir. Fakat tırtıl sayısına çok dikkat edilmelidir.

 

-En zoru budur: kendini yargılamak, başkalarını yargılamaktan daha zordur. Kendini gerektiği gibi yargılayabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.

 

-Sana hayranım. Ama bu seni neden ilgilendirsin ki?

 

-Sana ait olanı bu kadar önemli yapan, onun için harcadığın zamandır.

 

-Küçük Prens: İnsanlar nerede? Çölde kendini yalnız hissediyor insan.

Yılan: İnsanların içinde de öyle hissedersin.

 

-İnsanların hiç bir şeyi anlayacak vakitleri yok. Her şeyi dükkandan hazır alıyorlar. Ve arkadaşlar dükkanda satılmadığı için de hiç arkadaşları olmuyor.

 

-Hiç kimsede olmayan yıldızlara sahip ol. Bu her zaman seni en uç noktaya taşır. Kimsenin göremediklerini görürsün.

 

-İnsanlar bu gerçeği unuttular. Ama sen unutmamalısın.Evcilleştirdiğin (kendine alıştırdığın) şeyden sonsuza dek sorumlusun.

 

-Sadece çocuklar ne aradığını bilir.

 

-Çölün güzelliği bir yerlerinde bir kuyu gizliyor olmasında.

 

-Senin yaşadığın yerdeki insanlar aynı bahçenin içinde binlerce gül yetiştiriyorlar ve yine de aradıklarını bulamıyorlar. Aslında aradıklarını tek bir gülde ya da bir avuç suda bulabilirlerdi.

 

-Bir yıldızda bulunan bir çiçeği seversen, gece gökyüzüne bakmak güzeldir. Bütün yıldızlar çiçek açar.

 

-Üzüntünü aşıp teselli bulduğunda, -zaman- bütün acıları iyileştirir.

 

-Hiç bir şey mükemmel değildir.

 

-İnsanlar hayal etmekten yoksundurlar. Onlar sadece kendilerine söyleneni tekrar edip dururlar.

 

-Kendini beğenmişler övgülerden başka hiç bir şey duymazlar.

 

-Büyüklerin hepsi birer çocuktu ama çok azı bunu hatırlar.

 

Küçük Prens fikirleri ile adeta bir akımın öncüsü oldu. Okuyan herkes onu çok sevdi öyle ki, artık her yerde Küçük Prens baskılı eşyalar görmeye başladık. İnsanlar yanlarında onu ve fikirlerini hatırlatacak şeyler bulundurmaya başladı. Küçük Prens gerçekten hatırlanmaya değer.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz