Doğumdan sonra başlayan lohusa döneminin süresi her kadında farklı olsa da genellikle ortalama 40 gündür. Bu dönem anneliğe alışma, annenin doğum sonrası fiziksel ve ruhsal yorgunluğu, gibi yeni süreçlerin başlaması sebebiyle zorlu olabilir. Ancak süreci kolay atlatabilmek için verilebilecek bir takım öneriler de bulunur :

Yakınlarınızdan Destek Alın : Lohusa dönemini tek başınıza geçirmemeye özen gösterin. Bu dönemde bir yakınınız size destek olursa süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Ev işleri, gelen misafirleri ağırlama gibi konularda yardım istemekten çekinmeyin.

Bebeğinize Kendiniz Bakın : Yakınlarınızdan alacağınız destek mümkün olduğunca bebek dışındaki konulardan olmalı ki, bebeğinize alışmanız hızlı olabilsin. Bebeğiniz ile ne kadar çok zaman geçirirseniz, ona daha hızlı alışacak ve kendinizi daha motive hissedeceksiniz.

Emzirin : Yapılan araştırmalar emzirmenin anne-bebek bağını güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Emzirmek sizi bebeğinize daha da yakınlaştıracak ve aynı zamanda fazla kilolarınızdan hızlıca kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Dinlenin : Lohusa döneminde ne kadar çok dinlenirseniz vücudunuzun ve ruhunuzun o kadar kolay toparlandığını göreceksiniz. Her gün ılık duş almaya ve bebeğiniz uyuyunca gün içinde siz de uyumaya çalışın. Sakin kalmaya özen gösterin.

Dengeli Beslenin : Beslenme konusu hem sizin için, hem emzirdiğiniz bebeğiniz için oldukça önemli. Dengeli beslenmeye mutlaka gayret edin. “ Döneminde Nasıl Beslenilmeli” adlı yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Misafirleri Ertelemekten Çekinmeyin : Kendinizi iyi hissetmiyorsanız misafirleri ertelemekten çekinmeyin. Bu süreçte misafir ağırlamak sizi daha da yorabilir.

Lohusa döneminde yeni annelerin belirtileri sıkça görülmektedir. Bu dönemde size en fazla destek olması gereken kişi şüphesiz eşinizdir. Eşiniz ile mutlaka sıkıntınızı paylaşın, size destek olmasına fırsat tanıyın. Lohusa döneminde haliniz  hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin bakımını da etkileyeceği için oldukça önemlidir ve bu dönemde gerekiyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz