Tüm dünyada hızla dolaşan virüs tehlikesi bilindiği üzere Türkiye'ye de adımını attı.  Durumun öneminden anlaşılacağı üzere pek çok kafeterya, mağaza kapatıldı ve hatta gün geçtikçe artan virüs tehlikesi ile şirketlerin çoğu evden çalışmaya geçti veya çalışanlara izin verildi. Tüm bunların sonucunda en güvenli alan olan evlerimizde sabırla bekliyor ve mecbur kalmadıkça evden çıkmamaya özen gösteriyoruz.

Peki ya mecburen dışarı çıkıp, eve geri geldiğimiz anlar… Bu durumlar için evdeki hijyeni korumak adına almamız gereken bir takım tedbirler bulunuyor :

  • Eve girmeden mutlaka ayakkabılar çıkarılmalı, evin içerisine alınmamalıdır. Evin dışında bırakabileceğimiz bir alan yoksa (bazı apartmanlarda ayakkabının dışarıda bırakılması sorun olabilmektedir.) poşet içerisinde evin içerisine konulabilir veya balkonda muhafaza edilebilir.
  • Dışarıda giyilen tüm kıyafetler eve girer girmez çıkarılmalı ve mümkünse hemen yıkanmalıdır. Her gün yıkama konusunda sorun yaşanıyorsa kıyafetler poşet içerisinde saklanabilir veya kirli kıyafet odası yaparak orada tutulabilir. Kirli kıyafet odası sık sık havalandırılmalıdır.
  • Dışarıda kullanılan saat, gözlük gibi aksesuarlar da kirli kıyafet odasında tutulmalı veya eve gelince dezenfekte edilmelidir.
  • Eve girişte temas edilen dış kapı kolu, anahtar, banyo  kapı kolu, musluk başı gibi yerler sık sık dezenfekte edilmelidir.
  • Marketten alınan gıdalar paketleriyle muhafaza edilmemeye özen gösterilmeli, eğer paketten çıkarılamayacak şeyler ise paketler dezenfekte edilmelidir.
  • Evinizde bebek arabası, bisiklet gibi tekerlekli araçlar var ise tekerleri dezenfekte edilmelidir.
  • Evinizde grip belirtileri olan bir aile ferdi var ise mutlaka havlusu, odası ayrılmalı ve normalden daha titiz davranılmalıdır.
  • Sık sık el yıkama konusu atlanılmamalı, mümkünse banyoda tek kullanımlık kağıt havlu ile el kurulanmalıdır.

Yukarıdaki önlemler düşündüğümüzden daha fazla önem taşımakla beraber, sağlığımız için oluşabilecek pek çok tehlikeye karşı bir kalkan görevi görecektir.

Herkes için sağlıklı bir yaşam dileklerimizle…

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz