daha az kalabalık  ile daha çok özgürlük felsefesini bizlere benimseterek aramızda son 2-3 senedir yer almaya başladı. Daha az eşya, daha az karmaşa ve daha az kalabalık… Tüm bunların karşılığında elde edilen kazanç; daha çok sadelik, daha çok ferahlık ve daha çok özgürlük…. Bir nevi detoks programı olarak kabul edilebilen minimalist akım adeta size tüketim çılgınlığının önüne geçebilmek için çağrıda bulunuyor.

Türk toplumunun istifleme hobisi ile ters istikamette yol alan minimalizm yeni yeni popüler olan bir yaşam felsefesi. Toplum kültürümüz gereği, yedeklemeyi sevdiğimizden ötürü, alışması zor olsa da minimalist akımı sevenler, hayatlarının daha kolay ve yolunda gittiğini belirtiyor. Çünkü sade bir yaşam aslında tüketicilik ruhunu körelterek ihtiyacımız olmayan şeyleri biriktirmek yerine geri dönüştürmeyi veya ihtiyacı olanla paylaşmayı ön görüyor. Toplumsal dayanışma için  ne kadar da harika bir adım.

Yalnızca bir eşya azaltma olarak da düşünmemek lazım biçimini. Bu aynı zamanda geri dönüşüm için de bir fırsat. Sevmediğiniz bir ceketiniz belki de şık bir yeleğe dönüşebilir, beğenmediğiniz ama henüz kırılmadı diye kullandığınız bir kupa belki de minik bir kaktüs saksısına çevrilebilir. Bu çalışma için de önemli olan neyi nasıl geri dönüştürebileceğinizi keşfetmek. Bu da elbette zaman istiyor fakat eğer yapılırsa hem daha zevkli hem de daha kolay yapılabilir çünkü bir eşyadan vazgeçebilmek bazen hepimiz için zor olabiliyor.

Bir zihin pratiği yapılırsa; evinizde kullanmadığınız ve belki bir gün kullanılmak üzere kaç zamandır kenarda tutulan neler var? İhtiyaç olmadığı halde sırf fiyatı düştü diye alınıp kenara atılan eşyalara ne demeli? Birbirine benzeyen kaçıncı tabak takımı bu kullandığınız? Tüm bu soruların cevabı aslında aynı kapıya açılıyor: Gereksiz kalabalıklaşmaya. İşte minimalist yaşam buralarda kendini fark ettiriyor.

Ne dersiniz, evde bolca zaman geçirilen bu günlerde, dostu minimalizm yaşam tarzını hayata geçirmek adına, gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri gözden geçirme zamanı gelmiş olabilir mi?

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz