Son günlerde sıkça gündeme gelen kolajen vücudumuzun bütünlüğünü sağlamakla görevli bir yapı maddesi. Özellikle cildimizin orta kademesinin %70-80'ini oluşturan kolajen bunun dışında kemiklerde, eklemlerde, tendon ve kaslarda bulunur. Vücudumuzda doğal olarak işleyen kolajen üretimi 20'li yaşlardan sonra azalır. Stres, , dengesiz beslenme, gibi negatif etkiler de yaş almanın yanında kolajen üretimi azaltır.

Bütünlük ve elastiklik sağlamaya yarayan kolajen cildimiz için olmazsa olmaz. Cilt kırışıklık ve sarkmalarının farklı nedenlerini hepimiz biliriz. Nem azlığı, stres, sigara, kalıntıları, hava kirliliği gibi olumsuz etmenler de cildimizin düşmanları. Her kadın cilt kırışma ve sarkmalarını olabildiğince ertelemek ve geç yaşlanmak ister. En çok yaşlanmayla ilgili olan kolajen üretimini vücudumuzda devam ettirebilirsek, kırışıklıklar ve sarkmalar da o derece ötelenmiş olur.

Vücudumuzda Kolajen üretimini Artırmak İçin Öneriler:

Beslenme önerileri: Yaban mersini, avokado, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı renkli meyve ve sebzelerden bolca beslenilmeli. A ve C vitamini, omega-3 açısından zengin gıdalar tüketilmeli. Geleneksel yöntemlerle hazırlanmış kemik suları yemeklerde bolca kullanılmalı.  Sigaradan uzak durulmalı. Dengeli beslenilmeli.

Yaşam tarzı önerileri: Kaliteli bir uyku uyunmalı. Bunun için ilgili öneriler içeren yazımıza göz atabilirsiniz.   İyi ve yeterli şekilde uyku dinlenmemiz ve vücudumuzda kolajen üretiminin sorunsuz sağlanması için çok önemli.  Hareketsizlik de bu konunun düşmanlarından. Düzenli , yürüyüş de hayatımızın günlük rutinine dahil edilmeli.  Kolajen üretimi için cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumalı ve yaz kış kullanmadan dışarıya çıkmamalıyız.

Takviyeler: Kolajen takviyelerine son günlerde gündemde sıkça yer veriliyor. Bu takviyeler krem, kapsül gibi formlar içerebiliyor. Bunlar doktorumuza danışılmadan kullanılmamalı ve etkileri, yan etkileri araştırılmalı.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz