Sosyal medya platformlarına bir yenisi daha eklendi: Clubhouse.  Nedir, nasıl girilir, nasıl kullanılır şeklinde kullanıcıların aklındaki türlü sorular ise cevap bulmayı bekliyor. İşte tüm yönleriyle Clubhouse.

Diğer sosyal medya platformlarından farkı yalnızca sesli kullanılan, anlatmaya ve dinleyeme dayalı bir uygulama olması. Yazılı, görsel hiç bir paylaşım yapılamaması uygulamaya sade bir görsellik getiriyor.  Şimdilik yalnızca App Store'da yer alan uygulamaya android kullanıcıları şu etapta ulaşamıyor.  Uygulamayı ulaşılması zor kılan ve bu kadar merak uyandıran  özelliği ise sisteme davetiye ile giriş yapılabilmesi ve şimdilik yalnızca Apple kullanıcılarının girebilmesi.

Clubhouse'a Nasıl Girilir? 

Uygulamayı App Store'dan indirdikten sonra bu uygulamaya giriş yapabilmek için bir arkadaşınızın veya kayıtlı bir kullanıcının size davetiye vermesi gerekiyor. Bir pazarlama taktiği olarak özel, gizemli, ulaşılması güç bir imajla doğan uygulama alışılmışın dışında faydalar sağlıyor.  Her kullanıcının yalnızca 2 davetiye verme hakkı var. Uygulamada aktif olma durumuna göre yeni davetiye verme hakkı da elde edebilir bu da çalışkan bir kullanıcı olmayı gerektiriyor 🙂 Davetiyesiz üye olan kişiler bekleme listesine alınıyor.

Clubhouse Nasıl Kullanılır? 

Çıkış noktası konferans olan Clubhouse'da odalar bulunuyor. Bu odalara girip istediğiniz kişi veya grupların konuşmalarını dinleyebiliyorsunuz. Moderatör olduktan veya sohbet dinleyicileri arasında el kaldırıp size onay verildikten sonra konuşmaya siz de dahil olabiliyorsunuz. Konuşmalar kayıt edilmiyor, Clubhouse'da olan Clubhouse'da kalıyor 🙂 Bu sayede alanında uzman kişileri, sevdiğiniz ünlüleri, yerli ve yabancı grupların konuşmalarını dinleyebiliyor veya eşlik edebiliyorsunuz.

Clubhouse'dan Nasıl Faydalanılır? 

Özel ilgi alanlarınızı seçebildiğiniz uygulamada, ilginizi çeken kişi ve konular hakkında detaylı bilgi edinmek mümkün. Yabancı dil öğrenimine oldukça faydalı olabilecek uygulamada yerli konuların dışında yabancı içerik ve ilgi alanlarını da dinleyebilirsiniz. Böylece ana dili İngilizce olan veya ilgi duyduğunuz farklı dillerdeki odalara da dahil olabilir, günlük konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Görüntü kirliliği olmadan yalnızca sizin seçtiğiniz odalarda, yalnızca dinlemek istediğiniz kişileri, konuları dinleyip çıkabilirsiniz böylece sosyal medyada geçirilen süre daha anlamlı ve faydalı olabilir.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz