İş dünyasında son zamanlarda bir isim sahibi olan ama özüne baktığımızda senelerdir görüp bildiğimiz bir akım var.  Aslında bu, bizim senelerden beri iş ortamımızda çok sık karşılaştığımız ama bir etiket ismi olduğunu dahi bilmediğimiz, uzaktan yalnızca isteksizlik, motivasyon bozukluğu olarak tanımlayabildiğimiz bir akım. Son zamanlarda hızlı ve keskin bir şekilde lügatımıza katılmayı başarmış bu akıma “Sessiz İstifa” deniyor.

Nedir bu “Sessiz İstifa” , “neyden besleniyor” ve “hangi kurumlarda sık karşılaşılıyor?” bunlara geleceğim şimdi:

,; canının çalışmak istemediği kendi söylemeden dahi anlaşılan, yalnızca kendisine verilen görevleri otomatiğe bağlamış bir şekilde yapıp geçen, hiç bir şey sorgulamayan, merak etmeyen, irdelemeyen ve hiç bir şeye karşı da çıkmayan bir çalışma ve davranış modeli diyebiliriz aslında. Bir nevi “salla başını, al maaşını” hali kısaca.

Sessiz istifa, kovulmayacak kadar iş yapmayı ön görüyor. Yani göze batmayacak kadar çalışmak, mevcut süregelen işleri yapıp, yeni işler için bir şey üret(e)memek, hiç bir şeye dahil olmayı istememek, pasif bir şekilde iş hayatına devam etmek diye de anlatılabilir.

Sessiz İstifa neyden besleniyor?

Ümitsizlikten, tahammülsüzlükten, sıkılmışlıktan, tükenmişlik sendromundan başlıyor beslenmeye. Devamında arama zorluğu geliyor, konfor alanından çıkamama, yeni bir ortama ayak uyduramayacağından, kendini yeniden ispatlayamayacağından çekinme. Aynı zamanda gerek ekonomik dalgalanmalar, gerek yeniliklere açık olamama, gerekse hemen iş bulamama korkusu ile istifa da etmeme ile devam ediyor.

Sessiz istifa ile hangi tarz kurumlarda sık karşılaşılabilir?

  • Çalışanın değer görmediğini hissettiği,
  • Çalışsa da karşılığını alamayacağına inandığı,
  • Takdir ve motive edilmediği,
  • Yükselme inancının olmadığı,
  • Takım ruhunun oluşturulamadığı,
  • Ayrımcılıkların sık görüldüğü

kurumlarda daha sık oluşabilecek sessiz istifa, adaletli bir çalışma ortamı kurularak, net ve direkt iletişim kurularak ve ara ara çalışanlarla birebir görüşmeler yapılarak minimuma ve hatta sıfıra çekilebilir.

Denemeye değer mi?

Elbette…

 

 

Bir Yorum Yaz