Etiket

trend

Yazılar

Moda, yaratıcı endüstrilerin en hızlısı diyebiliriz. Tasarımdan üretime, satıştan satış sonrası hizmete kadar tüm stratejilerin belirleyicisi artık hız. Müşterinin yapısına uygun esneklikte ve hızda olmak markalar için en önemli rekabet avantajı iken bu yarışta hızlı olamayan bir marka, trend ürünün sezonunu kaçırmaya, yoğun bir indirime ve sezon sonu devretmesine yani kısaca maddi zarara maruz kalıyor. Peki, moda trendlerini öngörüp ürünü hızla reyona koyabilmek mümkün mü? Elbette mümkün. Türkiye’nin ilk ve tek moda trend analiz firması unvanına sahip Gona Trend, modanın hızına yetişen trend analizleriyle, markalara danışmanlık hizmeti veriyor. Firmanın kurucu ortaklarından Gonca Gül Özer’le yaptığımız söyleşide moda trend analizini ve yeni sezonun ilham veren trend öngörülerini konuştuk.

Sizi ve Gona Trend’i kısaca tanıyabilir miyiz? İstatistik ile modayı bir araya getirme fikri nasıl doğdu ve firmanız nasıl kuruldu?

Modayla olan bağım çocukluk ve ilk gençlik dönemim arasına denk gelen Alman Lisesi yıllarıma dayanmakta. Neredeyse 25 yıl kadar önce şimdiki kadar çok sayı ve çeşitlilikte yurt içinde temin edemediğimiz moda dergilerini okumaya olan sevgim ve dergi koleksiyonerliğim ilk adım oldu diyebilirim. Ardından gelen yıllarda İstanbul Üniversitesi İng. İşletme Fakültesinde okudum. Daha sonra biri ‘Finans’ , diğeri ‘Sanat ve Tasarım’ olmak üzere iki farklı alanda yüksek lisans yaptım. Bir süre medya planlaması alanında faaliyet gösterdikten sonra, 2008 yılından itibaren moda analisti ve tasarımcı olarak çeşitli firmalarda çalıştım. Yaşamakta olduğumuz çağın bir zorunluluk haline getirdiği disiplinler arası çalışmalarımın tohumları, düşünsel bazda Gona Trend’in ilk köklerini oluşturdu.

Firmamızın iş fikrinin filizlenmesi ise ülkemizdeki moda trend analistliği alanındaki boşluğu doldurmak arzusuna dayanıyor. Benim moda alanım ve iş ortağım Prof. Dr. Ahmet Mete Çilingirtürk’ün istatistik alanlarını birleştirerek, 2017 yılında sektörün önemli aktörlerine hizmet veren, Moda Trend Analizi alanında Araştırma ve Danışmanlık hizmetleri sunan firmamız Gona Trend’i kurduk. Yurt dışında WGSN, Trend Union, NellyRodi gibi başta İngiliz ve Fransız firmaları olmak üzere birçok trend tahmin ajansı faaliyet halindeyken, henüz yurt içinde bu iş kolunda çalışan kapsamlı bir kuruluş olmaması, bizim için önemli bir unsur oldu. Bizim bu firmalardan farkımız, analitik verilerle çalışıyor olmamız. Elde ettiğimiz analitik verileri, sektör uzmanlığı ile iç görülere dönüştürmekte ve kullanıcı kitlenin ihtiyaç duyacağı veri anlamlandırması yaparak karar verme sürçlerine katkı sağlamaktayız. Bu esnada en önemli nokta, doğru verilerin yanı sıra, isabetli bir moda gözlemcisinin yorumları ile doğru görülere ulaşmak. Günümüz Moda firmalarının ticari olarak başarılı olabilmesi için zamanın getirdiği gereklilikleri yansıtması şart. Aksi takdirde estetik fakat tüketicinin ihtiyacı olmayan yeni modellerin üretimi firmalar için, zaman ve maliyet kaybı olarak sonuçlanacaktır.

Firmalara tam olarak nasıl bir hizmet sağlıyorsunuz? Biraz bu konuyu açarsak, size danışan firmalara sunduğunuz hizmetler nedir, anlatır mısınız?

Az önce vurguladığım gibi, estetik fakat tüketicinin ihtiyacı olmayan yeni modellerin üretimi firmalar için, zaman ve maliyet kaybı olarak sonuçlanacaktır. Eksik veya yanlış trend öngörüsü, yapılacak olan üretimin zarar etmesine neden olabilir, doğru trend öngörüsü ile yapılan üretim ise potansiyel zarar ihtimalini minimumda tutacaktır. Bu bakımdan tasarımdan üretime satıştan pazarlamaya kadar alınan tüm kararlarda, yapılan trend öngörülerinin doğru ve isabetli olması büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda firmaların, profesyonel trend danışmanlığı hizmeti almaları, kurum içinde yetiştirilecek bir moda trend analizcisinden çok daha uygun maliyetli olacak ve doğrudan kazanç elde edilmesini sağlayacaktır.

Danışan firmalara sunduğumuz hizmetlere gelirsek ; *Türkiye’deki ve dünyadaki giyim tercihlerini ve bunlara yön veren akımları izlemek,
* Çalıştığımız firmanın beklenti ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık olmak üzere ona uygun istatiksel analizler içeren raporlar hazırlıyoruz. Ayrıca bu analizlere ek olarak, moda gözlemcisinin sezgisel yaklaşımlarının ön planda olduğu 18 aylık ve 24 aylık projeksiyonlarda bulunan raporlara da yer veriyoruz.
Kısaca şu şekilde detaylandırabiliriz :
Ülke ve istendiği takdirde uluslararası düzeyde internet aramaları sayısı endeks olarak toplanmaktadır. Bu veri; il, ülke, ülkeler, ay ve ay-yıl olarak düzenlenebilmektedir. Zamansal Analiz ve Mekansal Analiz yapılarak hem Türkiye bazında hem de global bazda tahmin raporları hazırlanmaktadır.
Elde edilen analitik veriler, sektör uzmanlığı ile iç görülere dönüştürülmekte ve kullanıcı kitlenin ihtiyaç duyacağı veri anlamlandırması yaparak karar verme süreçlerine katkı sağlanmaktadır.
* Hazır giyim üreticilerine “Karar Destek” bazında bilgi sağlamak. Moda ve tekstil tasarımı için siluet, desen, renk, moda detayları ve yaşam tarzları gibi bütün açıları önceden haber vermek.
Önümüzdeki dönemde firmanın internet sitesi www.gonatrend.com üzerinden üyeler önceden belirlenmiş hedefler doğrultusunda raporlarını alabileceklerdir. Bunu uygun buldukları sıklıkla ulaşabilmelerini planlıyoruz.

“Moda analizi” sürecinden biraz bahseder misiniz?

Moda Analizi sürecinin ilk aşaması; yaşadığımız zaman dilimindeki tüketici davranışları ve ekonomik eğilimlerin yaratıcı akımlar üzerindeki etkilerini bulmak ve bu bulgular içinden trend olabilecekleri ayırmakla başlıyor. Bu aşamada en önemli nokta, büyük kitleleri harekete geçirebilecek satın alma eğilimlerini belirleyecek trendleri belirlemek. Ardından, kadın giyim, erkek giyim ve aksesuar trendleri alanlarında mevcut akımlar izliyoruz ve yeni yönelimleri raporluyoruz.
İstatistik ile ilgili bölümde ise; izlediğimiz veri ile moda yaratıcısı markalar tarafından belirlenen akımların hedef tüketici kitle üzerindeki etkilerini buluyoruz. Çalışmakta olduğumuz tekstil firmasının hedef kitlesinin 3 aylık, 6 aylık,1 yıllık ve 18 aylık olmak üzere renk, desen, siluet ve hazır giyim tercihlerine yönelik rapor sunuyoruz. Belirlenen döneme göre, seçtiğimiz süre uzun bir vadeyi kapsıyorsa moda gözlemcilerimizin yorumlarının etkinliği de bu oranda artmaktadır.

Türkiye’de bu alandaki tek firma olmanın avantajlarını yaşıyor musunuz?

Önceden bu alanda kurumsal olarak çalışmış herhangi bir Türk Firmasının olmayışı elbette ki markamız için büyük bir avantaj sağlamakta. Yerli tekstil firmalarımızın, bundan sonra tek alternatif olarak yabancı trend tahmin ajansları ile çalışmak zorunda kalmaması bizim için artı bir sevinç kaynağı. Fiyatlandırma stratejisi olarak da yabancı moda trend tahmin ajanslarına göre ülkemiz açısından daha uygun maliyetli olmamız da ayrıca bir tercih sebebi.

Sizden son olarak, bu sezonun trendlerine ve 2021 İlkbahar – yaz sezonuna dair birkaç ipucu alabilir miyiz? Hangi renk ve parçaları daha sık göreceğiz?

Moda her şeyden önce doğallığa doğru adımlar atıyor. Açıkçası bu bir zorunluluk olmuş durumda. Hızlı modanın yaşandığı dönemi artık yavaş yavaş ardımızda bırakıyoruz. Tüketiciler de bunu algılayarak bilinçlendiler. Daha zamansız kaliteli parçalara yönelerek, az ve öz seçim yapıyorlar. Z kuşağının burada çok güçlü etkilerini göreceğimizi düşünüyorum. Modanın etki alanlarının ve kurallarının değiştiğine şahit olacağız hep birlikte.

Yaşamakta olduğumuz salgın döneminin getirdiği kapalı ve izole hayat, neredeyse tüm dünyayı spor ve casual giyinmeye yönlendirdi. Kendimizi içinde konforlu hissettiğimiz parçaları giymeye başladık. Bu da bize adına ‘’rahatlık’’ dediğimiz yeni bir lüks kavramını beraberinde getirdi. Bence modada bu algı devam edecek, rahatlığa alıştıktan sonra geri dönüş olmayacaktır.

2021 yılı modanın anlamı açısından yeni bir devrin başlangıcı. Her ürün bir anlamla bütünleşiyor. Buradaki anahtar kelimeler uzun ömürlülük, çok yönlülük, çok fonksiyonluluk ve sezon ötesi olmak. Kıyafetlerimiz daha yumuşak ve konforlu olacak.

2021 ilkbahar yaz dönemine ait koleksiyonların geniş bir bölümünde de kadın giyim çizgileri daha rahat ve spor siluetlerde hayat buluyor. Kadın giyim ve erkek giyim arasındaki çizgiler belirsizleşiyor. Şöyle özetleyebiliriz :
Doğal hayat ve doğaya yönelimle birlikte nötral tonların hakimiyeti artıyor; ekru, kahverengi, sarı ve yeşillerin tonlarını sıklıkla göreceğiz;
Minimalizm etkisinde görünümler,
Oversized blazerlar,
Cropped gömlekler ve tshirtler,
Katmanlı giyim, yarasa kollu trikolar,
Vintage formlar ve vintage esintili sert kalıplı jeanler ve yanı sıra yumuşak bol jeanler,
Büyük floral baskılar, tie-dye baskı,
Tığ işi elbiseler,
Bel hattını vurgulayan keskin görünüm veren kemerler, ayrıca ip kemerler, zincir kemerler
Kova formunda şapkalar,
Eşarplar,
Bele veya boyuna takılan küçük çapraz telefon çantaları,
Yüz maskeleri, önümüzdeki sezonda gardıroplarımızdaki yerini şimdiden garantiledi.

Size ulaşmak isteyenler hangi sosyal medya hesaplarından ulaşabilirler?

İnstagram ve Linkedin hesaplarımız üzerinden ulaşabilirler.

İnstagram : @gonatrend_official
Linkedin : Gonca Gül Özer
Linkedin : Gona Trend

Ayrıca; [email protected] ve
[email protected] mail adreslerini de iletişime geçmek için kullanabilirler.
Web ; www.gonatrend.com

Stil Sahibi Kadınlar kategorimizin  bu defaki konuğu, kusursuz fiziği ve tarzı ile Gülece Öztorun.

Elbette hepimiz gibi onun da pandemi sonrası değişen bir gardırobu ve bir de eski günleri yad ederek giymeyi özledikleri var. İşte 20 soruda Gülece Öztorun’un stili:

“Gülece Öztorun ” kimdir kısaca tanıyalım.

1989 Aydın doğumluyum. Üniversiteye kadar Aydın’da eğitimime devam ettikten sonra üniversite için İstanbul’a Marmara Üniversitesi’ne geldim. 2012 senesinde evlendikten sonra hayal etsem aklıma gelmeyecek şekilde bir nevi göçebe bir hayat yaşamaya başladım.  İki kız çocuğu annesiyim. İlk kızımı 2014 , ikinci kızımı 2017 senesinde kucağıma aldım. İkizler burcu , boş durmayı asla sevmeyen , aynı anda iki işi yapmakla asla yetinmeden çok daha fazlasını yapmayı seven, yapamam demeden her şeyi çözmeye çalışan, ev hayatımda ise hizmet etme odaklı yaşayan bir kadınım. Bir dönem deli gibi düzenli spor yapıp bir o kadar süre bir squat bile yapmayan veya çok dikkatli ve sağlıklı beslenme sonrası çılgınlar gibi ekmek, çikolata, makarna ve hamur işi yiyebilen değişik bir yapım var. 😅

Tarzını birkaç kelime ile özetlemeni istesek?

Pandemi öncesi buna çok daha farklı cevaplar yazabilirdim ama bu son 1 senelik moda anlayışımı göz önüne alarak; rahat, uyumlu ve gündelik diyebilirim.

Gardrobunda en sevdiğin şeyler nelerdir?

Gardrobum şuan ikiye ayrılıyor. Aşırı özenerek ve beğenerek aldığım fakat giyemediklerim. Pandemi sonrası aldığım yer yer
motifli yer yer düz ama her halükarda takım satılan eşofmanlar ve pijamalar!

Peki ya olmazsa olmazın?

Dolabımda mutlaka olması gereken 7 parça seçseydim;
-Mini siyah streç bir elbise
-Askılı body
-Slouchy jean
-Oversize bir kaban
-Boğazlı crop örgü kazak
-Basic tshirt
-Boyfriend beyaz gömlek olurdu.

Bunları 4 mevsimde de entegre ederek kullanabileceğimi düşünüyorum.

Yazlıklar mı kışlıklar mı favorin?

Seçmesi zor ara mevsim kızıyım sanırım 🙈

Ya ayakkabılar? En sevdiklerin hangileri?

Bir dönem topuklu ayakkabı bağımlısı gibiydim asla giymiyor ama ayağıma çok yakıştırdığım için alıp duruyordum.
Geçtiğimiz dönem terlik modeller konusunda aynı şekildeydim. Farklı topuk modelleri ve capcanlı renk skalası ile kalbimi fethetmişlerdi.
Şuan en severek kullandıklarım basic sneakerslarım ve botlarım.

Sence sana en çok yakışan renk?

İçimdeki çocuk hiç gitmesin umarım ben kendime en çok çocukluğumdan beri pembe rengini yakıştırıyorum. Eşim aslında
çok beğenmez fakat o da bana pembenin benim rengim olduğunu söylüyor.

“Her zaman yanımda olsun” diye istediğin bir kıyafetin var mıdır tatil dönemlerinde?

Kesinlikle kot şort! Ama düşük bel ve daracık saran mini model olmamalı kendimi hiç rahat hissetmiyorum böyle modeller ile. Ben daha çok belden tam saran ama sonrasında mom fit misali bollaşan ne mini ne midi ara kıvam şort hastasıyım.
Crop body, askılı body, bikini üstüne triko tek omuz bir kazak ile tüm yazı geçirebilirim.

En son hangi parçaları aldın?

En son yine match model eşofman ve pijama aldım 🙈

En sevdiğin markalar?

Kesinlikle Zara kızıyım. Ayrıca bu karantina ile Trendyol’dan aşırı alışveriş yapmaya başladım. Addax markasına bayılıyorum
hem çok uygun hem de gerçekten harika parçalar buldum, severek kullanıyorum.

Kafama koydum şunu almalıyım dediğin bir şey var mı?

New Arrivals tüm koleksiyonu almak istiyorum. İnanılmaz beğeniyorum, her elbise tam olarak ben! Ama şuan için Gülece sen tüm gün ev işi yapıyor kızlarla ilgileniyorsun aklını başına al diyerek erteliyorum.

Ne tarz çantalar seversin ve favori çantan hangisi?

Baguette bag aşığıyım sonrasında shopping bag geliyor. Kızlar küçük iken büyük çanta olsun ne olursa olsun mantığındaydım.
Şuan en miniğimiz 4 oldu yanımda taşımam gereken bir şey kalmadı. Küçük çanta özlemimi gideriyorum .

Aksesuarlarla aran nasıl? Şunu takmadan çıkmam dediğin bir takı var mı?

Aksesuara çok düşkün değilimdir. Takmadan çıkmam dediğim tek şey alyansım. Takmak bana mutluluk verir diyebileceğim iki şey ise küpe ile bilezik.

Bu yıl moda olan şeylerden en çok hangisini sevdin?

20/21 Kış trendlerinden en sevdiklerim jazzy prints , chubby botlar, yüksek bel jeanler ve oversize paltolar.

Peki ya elbiseler? En sevdiklerin hangileri?

Dolabım birbiri ile bağımsız hatta alakasız elbiseler ile dolu. Kendime çok yakıştırıyorum, severek giyiyorum. Her mevsim
kullanmayı ayrıca seviyorum. Yani yazlık bir modeli, üstüne bir kazak, altına bir bot ile de kombinleyebilirim.

Saç rengini çok değiştirir misin?

Hayır, ben çok bağlı bir insanım. Uzun bir süre siyah kullandığım saçlarımı eşimin yoğun isteği üzerine kumrala boyattım. Aslında kumral kalacaktım fakat pandemi sonrası saçlarımı kendim boyamaya başladım ve istemeden platine kadar sarardım. Şuan bebek sarısı gibi bir tondayım. Uzun bir müddet böyle gitmeyi planlıyorum. Bir daha bu tonu yakalamam çok zor.

Sürmeden çıkmam dediğin makyaj malzemelerin?

Maskara, concealer ve renkli güneş koruyucu.

En sevdiğin kozmetik markaları nelerdir?

Ben ailemden dolayı makyajın içinde doğdum ve büyüdüm. Her markadan favori ürünlerim var. Makyaj dolabımda çoğunluğu Mac markası oluşturuyor sanırım. Her skaladaki markalardan favori ürünlerim var ayırt edemiyorum.

Etiketi üstünde bir şey kaldı mı dolabında?

Maalesef hele ki içinde bulunduğumuz dönemden dolayı alıp giyemediğim etiketini çıkartmadığım çok parça var. Bunu bir dönem çok yaptım şuan sadece pijama ve eşofman alışverişi yapıyorum.

Dolap gibi uygulamaları kullanıyor musun? Hesabın nedir?

Eskiden kullanıyordum ama kargoya gitme işi zorluyordu o yüzden şuan aktif bir hesabım yok.

Sevgili Gülece Öztorun’a teşekkürler,
Kendisine @gulece.oztorun instagram hesabından ulaşabilir ve markası “paintclock”u deneyebilirsiniz 🙂

Geçmişi neredeyse insanlığın ilk dönemlerine kadar uzanan deri, en dayanıklı kumaşlardan biri sayılması nedeniyle vazgeçilmezliğini günümüze kadar taşımıştır. Önceleri sadece rock kültürünün bir parçası olarak görülen deri giyim zamanla modernize edilerek tekstil sektörünün tahtına oturmuş ve her sezon saltanatını sürdürmeye devam etmiştir. Her birimizin gardırobunda deri bir parça mutlaka bulunsa da yine de sahip olmak isteyeceğiniz zamansız ve en popüler deri ürünleri şöyle sıraladık.

Fotoğraf: Pinterest

 

⦁ Deri ceket: ‘motorsikletli gençlik’ kültürün ikonik parçası olan deri ceketler yine bu sezonun trendi olan vatkalarla birleşince alışılmış formlarının dışına çıkarak nostaljik bir hava estiriyor. Kruvaze kesim ve oversize formdaki deri ceketler hem erkek hem kadınların vazgeçilmez parçalarından biri olmaya aday.

Fotoğraf: Pinterest

⦁ Deri eldiven: Kış günlerinin soğuktan koruyucusu olan eldivenler hiç şüphesiz her stilin tamamlayıcı bir parçası. Kimi zaman abiye bir elbisenin şık bir aksesuarıyken, kimi zaman grunge stilinin asi bir el giysisi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz sezonlardan görmeye alışkın olduğumuz sürücü (riding) model deri eldivenler yerini bu sezon daha uzun formdaki eldivenlere bıraktı. Özellikle dış giysinizin rengiyle benzer tonlarda kullanacağınız deri eldivenler ile daha trend bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Fotoğraf: Pinterest

⦁ Deri kemer: Herkesin kullanmayı tercih etmediği fakat doğru kombinlendiği zaman da şıklığı garantilediği bir aksesuar olan deri kemerler, seksenler ve doksanlardan sonraki en popüler olduğu dönemini yaşıyor. Hem yaz hem kış aylarında kullanılabilmesi bir avantajken, kusurlu olarak gördüğünüz yerleri daha da belirgin hale getirmesi bir dezavantaj sayılabiliyor. Her sezon gittikçe kalınlaşarak popülaritesini de arttıran deri kemerler ne olursa olsun önümüzdeki birkaç sezon daha trend olmaya devam edeceğe benziyor.

 

Geçmişi sık sık yad eden moda sektöründe bu kez İspanyol paça pantolonlar var. 70’lerin vazgeçilmez trendi olan bu model, ara ara yine tercih edilse de artık yüksek bel olarak yükselişe geçti. Hal böyle olunca hem daha fit bir görüntü sağlıyor hem de rahatlığına laf ettirmiyor. İspanyol paça pantolon alternatiflerini araştırıyorsanız siz de önerilerimize göz atabilirsiniz:

Gizia marka pantolonun paçasındaki ekose desen detayı, ispanyol paçayı bir kez daha sevdiriyor.
Mevsimlik triko ve kazaklarla rahatlıkla kombin yapabileceğiniz bu model Oxxo marka olup, öndeki fermuar ve cep detayı ile kendini gösteriyor.
Şık gömleklerinizle uyum içerisinde kullanabileceğiniz lacivert ispanyol paça pantolon Massimo Dutti markasına ait.
Yüksek bel ispanyol paçaları, bu yıl crop top parçalar veya büstiyerlerle kullanmak çok popüler. Üstelik, üzerine istenilen uzunlukta mont ve parkalar ile kullanmak serbest.
Düz taban ayakkabılarla rahatlıkla taşıyabileceğiniz ispanyol paçalar, fermuarlı spor üstlerle de rahat ve cool bir görünüm sağlayacak.

Stil Sahibi Kadınlar’ın ilk konuğu kendine has duruşu ve cool görünümü ile Burçin Sezer Karakuş. Özenle hazırlanan sorularımıza verdiği samimi cevaplar için çok teşekkür ediyoruz. İşte 20 soruda Burçin ve gardırobu:

“Burçin Sezer” kimdir ? Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Mars’ın annesi… Onur’un eşi… Hayatı yaşamayı, gezmeyi ve giyinmeyi seven, ailesi için mutfakta küçük sürprizler oluşturmaktan zevk alan, deniz ve güneş aşığı, tam bir yaz kadınıyım.

Tarzını birkaç kelime ile özetlemeni istesek?

Şık ama rahat, rahat ama gösterişli, gösterişli ama abartı değil.

Gardırobunda en sevdiğin şeyler nelerdir?

Rengarenk kot şortlarım ve üzerine kombinlediğim sweatshirtlerim gardırobumun vazgeçilmezleri.

Peki ya olmazsa olmazın?

Sweatshirtlerim..İster kotun üzerine, ister şortun, ister mini eteğin. İnanılmaz bir tamamlayıcı benim için.

Yazlıklar mı kışlıklar mı favorin?

Yazın kendimi bulurum, tam bir yaz kadınıyım ben; hal böyle olunca yazlık parçalar vazgeçilmezim. Denizin yanında güneşin
altında parlayan, rahatlıktan ödün verdirmeyen ama eş zamanlı “ben buradayım” dedirten her türlü kıyafet beni tamamlar.

Ya ayakkabılar? En sevdiklerin hangileri?

Spor ayakkabılar favorim ama bir o kadar topuklularımdan da vazgeçemem.  Çok uyum aramam aslında; bazen çok şık bir elbisenin altında sneaker, bazen gayet spor bir şortun altında stiletto. Ruh halime göre ayakkabı seçiyorum genelde,
topuklular içimdeki zarif tarafımı, sneakerlar ise asi kızı çıkarıyor gibi hissediyorum.

Sence sana en çok yakışan renk?

Oldukça sarışın sayılırım ama yine de bronz tenimle giydiğim beyaz ve sarı parçalar beni anlatıyor. Her ne kadar siyahın çok
yakıştığı görüşü hakim olsa da tercihim beyaz renk.

“Her zaman yanımda olsun” diye istediğin bir kıyafetin var mıdır tatil dönemlerinde?

Mavi kot şortum ve beyaz askılı badyim.. Denizden çık giy, yemeğe yetişmek için koştururken al giy. Her tatil muhakkak
yanımda olan ikili. Aaa tabi altına da cross terlikler. Düşünmeden giyinmek için ideal üçlüm.

En son hangi parçaları aldın?

Zara’dan siyah zebra desenli elbise (ki bu parçayı bu yaz hiç çıkarmadım desem yeridir ), yine Zara’dan beyaz denim elbise,
yeşil geniş paça pantolon ve Milla marka birkaç adet mayo aldım. Zara’dan indirimde yakaladığım ve giymek için kış
gelsin diye sabırsızlıkla beklediğim leopar desenli çizme.

En sevdiğin markalar?

Zara, İpekyol, Twist. Özellikle Zara’yı çok fazla takip ediyorum, kalitesi ve bedenime uyumunu seviyorum.

“Kafama koydum şunu almalıyım” dediğin bir şey var mı?

Bu ara Zara’nın indirimde olan botlarını kafama koydum. Numaralarını takip ediyorum, 38 numarası ekrana düştüğü anda benim
olacaklar umarım.

Ne tarz çantalar seversin ve favori çantan hangisi?

Son iki yıldır özellikle bel çantalarını çok seviyorum. İşimden dolayı kol çantaları kullanmak durumunda olsam da
günlük hayatta tercihim boynumdan belime doğru taktığım bel çantaları. Favori çantam Roma’dan aldığım Hard Rock Cafe bel
çantam.

Aksesuarlarla aran nasıl? Şunu takmadan çıkmam dediğin bir takı var mı?

Küpeler. Her iki kulağım da kulak memesinden kepçesine kadar sıralı delik. Özellikle en alt 3 delikte muhakkak
ki küpe takıyorum. Orta sallantılı ve taşlı küpeler favorim. Bir de kolyelerim var, sıra sıra takmayı çok seviyorum; özellikle
tişörtler ile yaptığım kombinlerde boynumun dolu olması kıyafetimin havasını değiştiriyor, daha iyi hissettiriyor.

Bu yıl moda olan şeylerden en çok hangisini sevdin?

  • Bra ; gerçekten gömleklerin altında çok şık duruyor.
  • Geniş pantolonlar; hem rahat hem de uzun boyu gösteriyor.
  • Çiçekli elbiseler ; ferah ve enerjik hissiyat veriyor.
  • Crop ; yüksek bel ile kullanmayı seviyorum.

Aslında çok modayı takip ettiğimden değil de görüp beğendiğimden aldığım parçalar fark ettirmeden beni modaya sürüklüyor sanırım ☺

Peki ya elbiseler? En sevdiklerin hangileri?

Zara’dan aldığım hafif etnik desenli, çiçekli beyaz elbisem. Bu yıl zara elbiseler benim elbiselere bakışımı
değiştirdi. Mini kırmızı çiçekli, siyah zebralı, beyaz denim ve gömlek elbiseler. Al , giy ve hem şık hem rahat ol; tam benlik.

Saç rengini sık değiştirir misin?

Neredeyse kendimi bildim bileli sarı saçlıyım. Eskiden oldukça sarı kullanırken artık daha kendi rengine yakın orta
tonlu, uçları parlak ışıltılı sarı kullanıyorum özellikle diplerinin kendi saç rengim olması hem kullanım rahatlığı hem de
doğallık veriyor.

Sürmeden çıkmam dediğin makyaj malzemelerin?

BB krem: Açık tenli olmam nedeni ile çabuk lekelenen ve ton farkı oluşan bir cildim var. Bu sebeple BB krem ile ten rengimi
muhakkak dengeliyorum. Onu dışında mutlaka sürerim dediğim bir malzeme yok. Makyaj çok şart değil benim için.
Yapınca da zaten oldukça doğal görünen, varla yok arası yapmayı seviyorum.

En sevdiğin kozmetik markaları nelerdir?

Garnier BB Krem, Balm Eyeliner, Loreal Rimel, Ruj Victoria Secret-Loreal-Sephora, Far Note-Sephora. Takıntılı olduğum bir marka yok aslında. Deneyip beğeniyorsam ve sağlıklı olduğunu, güven verdiğini düşünüyorsam alırım.

 

Etiketi üstünde bir şey kaldı mı dolabında?

Dolapta etiketi üzerinde pek kıyafetim olmaz, genelde aldığım gün hemen koparıp giymeyi severim, bekletmem pek.
Şimdi indirimden aldığım çizmem etiketli; malum deniz kenarında giyemiyorum ☺

Dolap gibi uygulamaları kullanıyor musun? Hesabın nedir?

Pek haberdar değilim. Ama çok fazla artık giymediğim ve yeni duran kıyafetlerim mevcut. Onlar için araştırıp dahil olmayı planlıyorum.

2019 yılında start veren işçi tulumu trendi 2020’de de son hızla devam ediyor.  Farklı kombin ile değişik havalar yakalayabileceğiniz tulum modellerini sizler için derledik :

Tulum içine giyeceğiniz büstiyer ve uygun bot seçimi ile cool ve seksi bir hava yakalayabilirsiniz.
Renkli ve salaş kazaklar ile kot tulumunuzu renklendirmek ve sportif bir hava katmak oldukça kolay.
Ekose tulumun sempatikliğini bizce siz de seveceksiniz.
Sıradan tulumlar size göre değilse, kemer detayı ile işçi tulumunuzu feminen bir hale getirmek sizin elinizde.