Cildimiz vücudumuzun diğer yerlerine göre daha hızlı yaşlanır. Cilt yaşlanması yaşa, strese, bakım yapılıp yapılmamasına,uykusuzluğa, kirli hava ve yoğum yaşam temposuna bağlı olarak erken ya da geç olabilir. Üstelik bir insanın yaşlanmaya başladığı cildinden anlaşılır. Hafif kırışıklıklar, kuru cilt, lekeler şeklinde başlayan yaşlanma belirtilerine karşı önlemler erken alındığında süreç yavaşlayabilir, var olan belirtiler de gizlenebilir. İşte bunun için yapmanız gereken 6 adım:

 

1- Gül suyunu buz küpleri haline getirip yüzünüze buz kompresi yapın. Özellikle göz kenarlarınızda çizgileri üzerine, alın çizgilerine ve yüzünüze aşağıdan yukarıya doğru yer çekimine ters şekilde hafif bastırarak bu buz küplerini gezdirin. Soğuk baskı cildinizi gerginleştirirken gül suyu doğal tonik görevi görecek.

 

2- Günlük olarak sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkadıktan sonra parmaklarınızla hafif hareketlerle yüzünüze masaj yapın. Bu, masaj yaptığınız bölgelerde kan akışını hızlandıracak, oraya bir canlılık getirecek ve yaşlanmayı geciktirecek.

 

3-Günümüzün yükselen trendi yüz yogasını cildinize uygulayın. Bunun için Yüz Yogası Nasıl Yapılır adlı yazımızı inceleyebilirsiniz……..Vücudumuzun spora ihtiyacı olduğu gibi yüz kaslarımızın da hareket ettirilmeye ve tembel bırakılmamaya ihtiyacı vardır. Yüz yogası ile kaslarınızı canlandırıp olduğunuz yaşın bile gerisine gidebilirsiniz.

 

4- Cildinizi içten ve dıştan nemlendirin. Cilt kırışıklıkları çatlayan topraklar misali kuruluktan ve nemsizlikten oluşur. Cildinize uygun olarak seçeceğiniz bir nemlendirici krem ile düzenli olarak yüzünüzü ve vücudunuzu nemlendirin. Gün içerisinde en az 2 litre su içerek de ihtiyaç duyduğu nem takviyesini içeriden sağlayın.

 

5-Kırışıklığın kendini belli ettiği dudak kenarları, göz çevresi, alın, eller, boyun ve göğüs bakımınıza ekstra dikkat edin ve zaman ayırın. Özellikle buraları nemlendirmeye çalışın ve yanlış mimikler yapmamaya dikkat edin. Göz çevreniz için yazın mutlaka güneş gözlüğü kullanın.

 

6- Güneş ışığından doğru faydalanın. Solaryum gibi cilde zararlı ışınlar yayan uygulamalardan kaçının. Yazın saatlerce güneşlenmek çok eskide kaldı. Atmosferin delinmesiyle güneşin zararlı ışınları filtrelenmeden direk olarak cildimize yansıyor. Bu da öncelikle kanserojen etki yapıyor ve cildin erkenden kırışıp yaşlanmasına sebep oluyor. Güneşten faydalanmak için doğru saatlerde ve doğru sürelerde güneş altında olun.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz