Hepimizin can ciğer dostları, kankaları, eskilerin deyimiyle  “ahiretlikleri” vardır.

Her şey güllük gülistanlıkken bazı şeyler yaşanır ki aramız açılıverir bu çok dostlarımızla. Dostluğunuz hiç bitmesin istiyorsanız aşağıdaki maddelere dikkat!

 

 

  • Ağzınızı sıkı tutmamak : Unutmayın, gevşek ağız yalnızca değil,  hiç bir ilişkiye iyi gelmez. Size güvenip anlatılan, sizin için önemsiz ufak bir ayrıntı olan o sırları başkasına aktarmadan önce 2 kez düşünün deriz, belki de ciddi bir hatanın eşiğindesinizdir.

 

 

 

  • Eleştirmemek  : Dostunuzu eleştirip, sürekli ona kendisini kötü hissettirmeyin. Hata yapıyor olsa da hatasının sonucunda neler olabileceğini anlatıp, kararı ona bırakın. Devamlı onu suçlayıcı konuşmalar yapmayın. Zaten kendisini kötü hisseden biricik arkadaşınıza destek zamanı, köstek değil.

 

 

 

  • İyi bir dinleyici olmamak : Dostunuzun kötü bir anında yanındasınız. Problemlerini size aktarıyorken sizin aniden “akşam ne yesek” diye gelen zamansız sorunuz veya sürekli telefonunuz ile oynamanız sizce karşı tarafa kendini ne kadar önemli hissettirebilir ki? Aklınızı ve fikirinizi de ortama dahil etmeyi unutmayın.

 

 

 

  • Çözüm yolu sunmamak : Konuyla ilgili tüm detayları dinlediniz. Fikriniz sorulduğunda “sen bilirsin” deyip susmak karşı tarafın işine yaramaz. O bunları size fikir verin diye anlattı, bunu unutmayın. Arkadaşınız adına hayati kararlar alın demiyoruz elbette ama en azından olayı farklı boyutlarda düşünmesine yardımcı olabilecek  “şöyle de düşünsen nasıl olur?”ında sorular sorabilirsiniz.

 

 

 

  • Dedikodusunu yapmamak : Onu kaybetmeyi göze alamıyorsanız bu maddeyi asla es geçmeyin. Hiç bir gerçek dost kendi dedikodusunun yapıldığını göz ardı edemez. Eğer ona değer veriyorsanız hiç kimseyle onu çekiştirmeyin! Yanınızda olumsuz şeyler söylenirse de çekiştiren diğer insanları uyarmayı ihmal etmeyin deriz.

 

 

 

  • Üstünlük taslamamak : Hepimizin daha iyi ve daha kötü olduğu yönleri vardır ve olacaktır da. Siz iyi özellikleriniz ile dostunuza hava atmak yerine birbirinize bilgilerinizi aktarıp ,eksiklerinizi tamamlamaya gayret edin. Unutmayın siz rakip değil, aynı takımdasınız.

 

 

 

  • Sevgilisiyle Mesafenizi Korumak : Kötü niyetli olmayacağınızı zaten biliyoruz. Ama konu olunca en uysal kadın bile tırnaklarını çıkarabilir hele bir de sevgilisi üz bir erkekse! Hiç bir olumsuz duruma mahal vermemek için sevgilisiyle iyi geçinin ancak asla fazla samimi olmayın. Özellikle de fiziksel samimiyete dikkat!

 

 

Bunlar da bizden size dostluğunuzun ilelebet sürmesi için dostane tavsiyeler olsun.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz