Güzel giden bir ilişkinin zedelenmesi hepimizin korkulu rüyası olsa gerek. Her şey yolunda giderken birden bire aldığınız tat eskisi gibi değilse, oturup konuşma vakti gelmiş belli ki. Konuşun ve haydi yok edin o etkenleri… Peki ilişkinizi zedeleyen etkenler derken neler olabilir bunlar?

 

  • Farklı hayaller : Sevgiliniz sizinle evlenme planları yaparken siz ise nasıl yurt dışına çıkabileceğinizi mi planlıyorsunuz? Ortak bir hayat kuracaksanız, hayallerinizi bir noktada kesiştirebilmelisiniz. Birbirinizle farklı hayallerinizi paylaşın ve ortak yol çizmek için kafa kafaya verin. Akdi takdirde ilişkiye duyulan güven de azalır ve zedelenir güzelim ilişkiniz.

 

  • Diğer insanlar : İlişkinize müdahale eden, kafa karıştırmayı huy edinmiş insanlara dur deme vaktiniz geldi de geçiyor anlaşılan. Etrafınızdaki diğerleri -aileniz dahi- ancak sizin izniniz olduğu sürece kendinde bu hakkı bulabilmelidir. Sınırınızı koruyun.

 

  • Uzayan tartışmalar : Her ilişkide tartışmalar olur ve olmalıdır da. Önemli olan tartışırken saygıyı korumak ve uzlaşmacı politika izlemek. Olayları boş yere uzatmayın. Kısa yoldan bir çözüm üretin ve tartışmaya yol açan davranış veya olaya kalıcı müdahale edin. Uzayan tartışmalar, sakız gibi uzadıkça ele yüze bulaşır.

 

  • Dış görünüş : Dış görünüşten kastımız yalnızca güzelliğiniz değil, aynı zamanda bakımlı ve temiz olmanızdır. İlişkiniz nasıl olsa yolunda gidiyor diye kendinizi salmayın. Sevgiliniz sizi her zaman bakımlı ve hoş bulsun. Size olan hayranlığı hep sürsün istemez misiniz?

 

  • Kültürel / dini farklar : Bazı kişiler için kültürel / dini farklar çok önemli, bazı kişiler içinse önemsiz. Siz hangi gruptasınız? Eğer sizin için önemli ise, ilişkiye başlarken bu durumu da göz önünde bulundurarak başlayın. İşler ilerleyince bu bir soruna dönüşmesin. Aksi takdirde kırıcı olacaksınız.

 

  • Rutinlik : İşte bir ilişkiyi etkileyen en ciddi sorun. İlişkinize hareket katmak için hareket zamanı. Ondan beklemeyin siz yapın. Birlikte hiç denemediğiniz bir aktiviteye zaman ayırın, değişik bir yere edin. Kalıpların dışına çıkma zamanı, onu ara sıra şaşırtın.

 

  • Sıkboğaz etmeyin : Sürekli birlikte olmak istemeniz çok normal çünkü onu çok seviyorsunuz. Ancak sürekli sıkboğaz etmek, karşı tarafı bir süre sonra boğabilir. Ara sıra özgür bırakmayı deneyin. İlişkiye nefes aldırın, iyi gelecek.

 

Zedelenmesin o ilmek ilmek ördüğünüz ilişkiniz, haydi bakalım 🙂

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz