Yeni doğan bebeklerde sarılık kandaki bilirübin adı verilen maddenin fazla yükselmesi ve bebeğin karaciğerinin bu maddeyi temizleyememesi sonucu oluşur. Çoğu bebekte belli düzeylerde sarılık görülür ve hafifçe atlatılarak kendiliğinden geçer. Sarılık 2 tipte karşımıza çıkar, fizyolojik ve patolojik sarılık. Fizyolojik sarılık genellikle doğumdan bir kaç gün sonra ortaya çıkar ve 7-10 gün içerisinde herhangi bir tedavi gerekmeden geçer. Patolojik sarılık doğumdan hemen sonra ortaya çıkar ve dikkate alınması gereken bir durumdur.

 

Bebeklerde sarılığın nedenleri genellikle şunlardır:

 

*Vaktinden önce

*Anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığı

*Anne karnında geçirilen bazı enfeksiyonlar

*Annenin kullandığı ilaçlar

*Bebekte doğuştan eksik olan bazı maddeler

 

Tedavi ne zaman gerekir?

 

Hastanede müdahalenin gerekip gerekmediği doktorunuz tarafından bebeğinizin ağırlığı, kaç günlük olduğu ve kandaki bilirübin seviyesine bakılarak karar verilir.

 

Bebeklerde sarılık nasıl tedavi edilir?

 

Bebeklerde ağır sarılık durumları fototerapi (ışık tedavisi) veya kan değişimi şeklinde tedavi edilir. Çoğu bebek fototerapi ile iyileşir. Yeterli olmaması durumunda bebeğin kanı bir veya bir kaç kez değiştirilebilir.

 

Sarılık durumunda yapılması gerekenler:

 

Bebeğinizin çok iyi sıvı almasını sağlayın. Bebeğinizi ne kadar fazla emzirirseniz sarılığın artmasını o kadar önlemiş olursunuz. Bazı durumlarda sıvı takviye edebilmek için serum takılması gerekebilir. Emzirme konusunda bir sorun varsa veya yetersizse mama takviyesi gerekebilir.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz