Bebeğinizin organları hızla gelişmeye devam etmektedir. Bebeğiniz sesleri duymaya 17.haftadan itibaren başlayacaktır. İlk duyduğu sesler amnion sıvısı içerisinde olduğu için belli belirsizdir. Annenin bağırsak hareketleri, kalp atışları gibi vücudunuzdaki doğal ritimde çıkan seslerini işitecektir. İlk aşina olacağı ses şüphesiz sizin sesiniz olacaktır. Diğer tüm sesleri net olarak duyacağı zaman ise 24.haftadır.

 

Bebeğiniz duymaya başlayınca dikkat edin

 

Bebeğiniz anne karnında sizin tüm duygu durumunuzdan etkilenir. Sinirlendiğinizi, korktuğunuzu veya çok mutlu olduğunuzu salgıladığınız hormonlar aracılığı ile hisseder. Hamilelik döneminiz boyunca duygu durumunuzu çok iyi kontrol etmeye çalışmalısınız. Özellikle işitme duyusu geliştiğinde kendi duyguları da başlamış olacak. Sizin çok eğlenerek gittiğiniz bir konserdeki yüksek ses onu çok korkutup rahatsız edebilir. Yine 24.haftadan itibaren sinema gibi yüksek sesli ortamlara gireceğinizde 2 kez düşünün. Çünkü bu sesler bebekte kalp çarpıntısına yol açabiliyor.

 

Eşinizle diyaloglarınız

 

Bebeğinizin sizin sesinizden sonra alışacağı ilk ses eşinizin sesidir. Zamanla ve sıklıkla bu sesleri duydukça içgüdüsel olarak sizin ebeveynleri olduğunuzu hissedecektir. Eşinizle diyaloglarınız bu noktada çok önemli. Tartışmanız, birbirinize bağırmanız onu çok korkutur. Bu etkiler onda hayat boyu iz bırakabilir. Yumuşak ses tonlu keyifli sohbetleriniz, şen şakrak kahkahalarınız ise onda ve isteniliyorum, her şey yolunda duygusu oluşturacak. Bu dönemde ona yumuşak sakinleştirici müzikler dinletebilirsiniz. Bu beyin gelişimi için de faydalı olacaktır.

 

Televizyon ve dış sesler

 

İzlediğiniz televizyon programları veya dışarıda maruz kaldığınız seslere dikkat edin. O her şeyi duyuyor. Bir filmde izlediğiniz savaş ya da kavga sesi, gerçeklik algısı henüz olmayan bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Tartışmalı bir ortam ve yüksek ses varsa o ortamdan uzaklaşmaya çalışın.

 

Onu her daim korumak ve bebeğinizle kurmanın önemi işitme duyusunun gelişmesi ile daha da artacaktır. Bebeğinizin sağlıklı duyup duymadığı ise doğumdan sonraki kontrol amaçlı ilk hastane ziyaretinizde yapılacak olan odyometri testi ile kesinleşecektir.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz