Hepimiz pandemi günlerinde iş çevremizle bağlantı kurmak veya sevdiklerimizle görüşmek için araçlarını kullanıyoruz. Bu dönemde en popüler olanları Zoom, Instagram Canlı Yayın, Skype, Google Hangouts gibi uygulamaları kullanırken tıpkı iş yerindeymiş gibi profesyonel ve bakımlı görünmeyi hepimiz isteriz.

İtibar yönetiminin büyük bir kısmının dijital platformlar aracılığı ile yapılmak zorunda oluşu hepimiz için bir dezavantaj. Yapılan görüşmelerde evde olmak, profesyonel bir izlenim vermeyi güçleştiriyor.  Herkes bunun bilincinde olduğu için bu süreci doğal kabul edip yapmacık bir duruma bürünmeden mevcut izlenimimizi korumanın ip uçlarını veriyoruz. Doğal, samimi ve karizmatik bir duruş ve görüşmelerin sağlıklı yürütülmesi için işte yapılması gerekenler:

Bir köşeniz olsun: Kendinizi yaşam alanınızda ifade ederken vermek istediğiniz izlenime paralel bir görüşme köşeniz olsun.  Bu mesleğiniz veya tarzınıza uygun olarak bir kitaplığın önü, rahat bir tekli koltuk; daha ciddi görünmek veya dikkat dağıtmamak istiyorsanız arkası düz renk olan bir masa başı olabilir. Görüşmenin ilk dakikalarında genellikle herkes birbirinin ortamını merak edip inceliyor, bu da konuşulması gereken konuya sıranın gelmesini zorlaştırabiliyor. Kamera açısına denk gelen sürekli hareket eden bir şeyler olmamasına veya parlak ışıklı, dikkat çeken bir eşya, obje olmamasına dikkat edilmeli.

Zaman planlaması: Toplantı, görüşme süresi planlarken kullandığınız online aracı iyi tanımanız önemli. Zoom uygulaması ile en fazla 45 dakika görüşme yapabilirken; Skype, Google Hangouts, Miro, Jitsi, Discort gibi uygulamalarla sınırsız görüşebilirsiniz.  Birden fazla katılımcı ile bir görüşme planlıyorsanız internette yaşanabilecek bağlanma sorunlarına karşılık 10 dakika daha geç başlamak göze alınmalı. Herkesin aynı anda ve sürede bağlı kalması yine internetin düzgün çalışıp çalışmamasına bağlı olduğu için vermek istenilen ana bilgi, mesaj herkesin sorunsuz bağlı olduğu bir ana denk getirilmeye çalışılmalı.

Mikrofonun iyi yönetilmesi: Görüşmelerde mikrofonun ne zaman açılıp ne zaman kapatılması gerektiği iyi yönetilmeli. 4'ten fazla katılımcının olduğu bir görüşmede bir süre sonra sesler birbirine girer, arka plandan gelen sesler de bir araya gelince adeta bir gürültü oluşur. Bu durumlarda herkes kendi mikrofonunu konuşma zamanına göre yönetmeli. Evde olunduğu için çoğu zaman diğer aile fertlerinin konuşmaları, çocuk sesleri toplantının akışını bozabilir, bazen de duyulması hiç istenmeyen şeyler herkesçe işitilebilir. Konuşma sırası kendimize geldiğinde mikrofon açılmalı, bunun dışında her zaman kapalı tutulmalıdır.

Kıyafet seçimi: Yalnızca haber spikerlerine özgü olan üstü resmi alt kısmı gayri resmi giyinme özgürlüğü artık herkese geldi.  Görüşmenin resmiyetine göre bir kıyafet seçilmeli fakat yine de herkesin evde olduğu unutulmamalı. Kravat takılması, takım elbise giyilmesi bu ortamda aşırı resmi kalacak ve uygun olmayacaktır. En resmi görüşmelerde bile temiz bir beyaz gömlek giymek gibi casual şıklık sağlayan kıyafetler seçilmeli. Dekolte bir görünüm vermek şık olmayacaktır. Görüşme süresince dikkatleri çekecek ve kişileri konudan uzaklaştıracak her türlü kıyafet, aksesuar gibi detaylardan kaçınılmalı.

Temiz bir görünüm, : Düzgün bir izlenim vermek için erkek kullanıcıların tarzlarına uygun olarak traşlı, düzgünce şekil verilmiş saç görünümü ve temiz diş görünümü ile görüşmelere katılmaları önemli.  Kadın kullanıcılar için ise nude tonlarda yapılmış doğal görünümlü hafif bir makyaj öneriyoruz. Bunun için göz kapaklarına kahverengi tonlarında bir far uygulanabilir, bol rimel sürülebilir, hafif bir allık ve dudak tonlarına çok yakın bir ruj tercih edilebilir. Görüşmelere kimi kullanıcılar telefonlarından katılırken kimileri masaüstü bilgisayarlarından katılır. Büyük ekranda her türlü detayın görüldüğünün bilinciyle bazı sivilce veya izleri kapatmak daha iyi bir görünüm sağlayacaktır.

Stresin hayatın çoğunlukla her alanını etkilediği bu günlerde, canlı görüşme yaparken de stresten kaçınılmalı. Görüşmelerde herkesin bizimle aynı şartlarda olduğu unutulmadan yapaylıktan uzak, sade, amacına uygun bir giyim tarzı ve davranışlar seçilerek görüşmeler tamamlanmalıdır.

 

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz