Koku duyusu ile hafıza arasında çok özel bir vardır. Öyle ki, tanıdık kokular bizi çocukluğumuza kadar götürebilir. Kokuyla birlikte bazı anılar da canlanır ve o kokuyu duyduğumuz ana geri döneriz. Bu durum kokunun hafızaya kaydetme özelliğinden kaynaklanır. Hafızalara kazınan, kokularıyla bizi geçmişe götüren öyle parfümler vardır ki, birden bire hiç beklemediğiniz anda, o anki haliniz canlanıverir gözünüzün önünde. Hemen hemen her birimizin hayatına girip aynalarımızın önünde yer bulmuş bizi geçmişe ışınlayan nostaljik kokulara şöyle bir göz atalım istedik.

  • Klasik erkek parfümlerinden birinci sırayı hiç şüphesiz benzersiz çam ağacı kokusuyla Pino alır. Döneminde özellikle berberlerinin tezgâhlarında gördüğümüz, yeni tıraş olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayan erkeklerin kokusuydu. Şeklini içinde bulunan yoğun çam ağacı kokusundan alan bu parfüm, boş şişesiyle de uzun süre dekoratif amaçlı kullanıma uygun olarak tasarlanmıştı.
  • İkinci sırada ise ‘erkeğin özü'nün nasıl kokması gerektiğinin şişe bulmuş hali olan Brüt yer alır. Nam-ı diğer ‘Kırmızılı Kadın' Kelly LeBrock'un da reklamlarında boy gösterdiği bu parfüm, keskin kokusuyla hafızalarda yer etmiş ve ülkemizde döneminin en çok satılan erkek parfümleri arasına girmiştir.
  • Üçüncü sırada üzerindeki yelkenliden esinlenerek dalgaların arasından çıkan  ‘açık denizlerin; serin, ferah, temiz esintisi' sloganıyla evlerimize girmeyi başarmış tam bir ‘baba kokusu' Old Spice var. Şimdilerde, kırmızı kutusu ve beyaz klasik şişesiyle tekrar piyasaya sürülse de, kokusuyla nostaljik hissettireceği kesin.
  • Viva Cappio ; 1988 yılında Hunca ailesine katılan ve büyük bir satış başarısıyla yoldan geçen birkaç kadının bile mutlaka koktuğu parfümdür. Annelerimizin sadece özel günlerde kullandığı tuvalet masalarının olmazsa olmazıydı. Bu parfüme benzer şekilde; güne giden teyzelerin klasik ve yoğun kokularını hatırlatan, döneminin yine fenomen parfümü Bellissima. Deodorantı ve parfümüyle birlikte set olarak çeyizlere girer, hatta öğretmenler gününde hediye olarak verilirdi. Son derece ağır notalara sahip olsa da, kendisini hala raflarda görmeniz kullananların sadakatini bugün bile bizlere ispatlıyor.
  • ‘Hiç tanımadığınız bir erkek size çiçek verirse şaşırmayın, nedeni Impluse Mascerade'dır sloganıyla seksenlerde dilimize pelesenk olmuş, hatta bir sinema filminde de replik bile olmuştu. Bac, Fa markalarını altüst edip birinci sıraya çıkmış deodoranttı. Aramızda 90'lı yıllarda Spice Girls için özel ürettikleri Impulse Spice adlı deodorantı halen hatırlayanlar mutlaka vardır.

Ülkemizde en çok kullanılan nostaljik parfümlerin listesi elbette bu kadar değil…

Christian Dior -Poison, Estee Lauder -Beatiful, Chanel -Coco, Givenchy Organza, Cacharel Lou Lou, Jean Paul Gaultier, Classique, Yves Saint Laurent-Paris …..gibi parfümler de o dönem; çok daha kaliteli ve kalıcı bir parfüme sahip olmak isteyen kadınların tercihleri arasındaydı..

Peki sizin annenizin parfümü hangisiydi?

Bir Yorum Yaz