Korona virüs (Covid-19)  salgınının tüm dünyayı etkisi altına almasıyla hepimiz uzun bir süredir evdeyiz. Bir çok kişi evde ne yapabilirim diye düşünerek önce tamir işlerine ve evi düzenleyip toparlamaya, fazlalıklardan kurtulmaya girişti.  Bu sırada yeni akımlar yükseldi örneğin . Hem ev yaşantımız hem de ruhen sadeleşmeye yöneldik. Minimalizm hakkında detaylı bilgi edinmek için Sade, Ferah ve Özgür Akım : Minimalizm adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir çoğumuz önce soluğu mutfakta aldı. Kallavi kahvaltıları, denenen yeni tarifleri, en çok da ekmek ve hamur işi yapmayı sevdik. Ekşi mayalar hazırlandı, ramazan ayı da sürecine denk gelince pide bile yapıldı.

Kimimiz bir sonraki kış için kazaklar, atkılar örmeye daha nisan ayından başladık. Kimimiz raflarda bekleyen kitapları bir solukta okuduk bitirdik. Bu sürecin olumsuz çok etkisi oldu fakat kendimizi toparlamamız, aile ilişkilerini geliştirmemiz ve kendimize, hobilerimize zaman ayırabilmemiz için de olumlu çok etkisi oldu.  3 aylık sürecin sonunda hobileri de neredeyse tükettik. İşte vaktinizi keyifli geçirmenizi sağlayan bir yandan da dikkat toplama, sorunlardan uzaklaşma ve sonucunda elle tutulur keyifli sanat eserlerine ulaşmanızı sağlayacak yeni hobi önerileri:

  • Marcel kristal taş mozaik tablo yapımı: 2 mm ölçüsündeki yüzlerce kare kristal taştan bir tablo yaptığınızı hayal edin.  İnternet ortamında web siteleri mevcut. (www.marcelsanat.com) Kendi zevkinize ve ınıza göre bir tablo beğenebilir ve minik minik yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Yetişkinler için kum boyama: Bu aktiviteyi varsa çocuklarınız ile beraber de keyifle yapabilirsiniz. Kum boyama hayatımıza daha çok girmiş olsa da yetişkinlere özel setler de üretildi. Her rengin binbir farklı tonu ile dilediğiniz tabloyu renkli kumlar ile boyayıp dokulu sanat eserleri elde etmeniz mümkün.  Bulabileceğiniz yer: Red Castle Sand Art

  • Sayılarla Boyama:  Her zaman hayranlık duyduğunuz tabloları artık kendiniz de yapabilirsiniz. Özel olarak hazırlanmış ve parçalara bölünmüş tabloda, sayılarla işaretlenmiş yerleri aynı sayı koduyla hazırlanmış boyalar ile boyuyorsunuz ve ortaya en sevdiğiniz tablo çıkıyor. Bulabileceğiniz yer:  www.wombhobby.com

  • geri döndü: Bir dönem çok popüler olan ve annelerimizin çeyizlerini süsleyen filografi eserleri bu dönem yine ilgi odağı. Çivi sanatı da denilen ahşap bir plakanın üzerine belli bir şekli oluşturmak üzere çakılan çiviler ve üzerinden geçirilen tel veya ipler ile yapılıyor. Kumtoys bununla ilgili yeni bir set hazırladı. Ulaşmak isteyenler Filografi Sanatı ismi ile çeşitli alış veriş sitelerinden bulabilir.

  • Ev bahçeciliği: Çoğu kişi havaların ısınması ve ekim dikim zamanının gelmesi ile evde de olsa saksıları değerlendirmeye, balkonları doldurmaya başladı. Siz de evdeki saksılarınızı, kaplarınızı kendi meyve sebzenizi yetiştirmek ve ailece keyifli bir süreç yaşamak için kullanabilirsiniz. Ev bahçeciliğine meraklıysanız; “Evde yetiştirebileceğiniz bitkiler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Pandemi sürecinin bize bıraktığı olumlu izlerden biri, hobilerimize geri dönmemiz oldu. Hayatımızın bundan sonraki dönemlerinde de bu hobilerle çeşitli eserler üretebilir, sevdiklerimizle paylaşabiliriz.

 

 

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz