Ülkemizde evde kalınması gereken bu salgın sürecinde biraz olsun keyifli zaman geçirmek için TRT ile birlikte bir çok televizyon kanalı izleyicilerine eski dizi ve filmleri yayınlıyor. TRT' nin başlattığı bu trend ile annelerimizin vazgeçilmez dizisi; Ferhunde Hanım ve Kızları, bir dönemin çocuklarını istemeyerek de olsa ürkütmeyi başaran nam-ı diğer ‘Arap Bacı' karakteri ile ünlenen Uğurlugiller, kimin başı sıkışsa koşan, küçük büyük herkesin dostu; Perihan Abla, yüksek doz pembe renk içeren ofis ile hatırladığımız Gülşen Abi ile ‘nostalji kuşağı' başlığı altında izleyicisi ile buluşuyor.

Yerli yapımlar tek tek izleyici karşısına çıkarken, bir zamanlar yine aynı kanalda yayınlanmış olmasına rağmen ‘yabancı dizileri neden izleyemiyoruz' sorusunu akıllara geliyor. Kanalın bu soruya verdiği yanıt ‘yabancı kaynaklı olduğundan 5846 sayılı Fikir Ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre verilememektedir' cümlesiyle telif hakkına dikkat çekiliyor. İnternette tesadüfen rastlasak bile bizi tebessüm ettiren hiçbir eski dizinin tüm bölümleri maalesef yayınlanmıyor. Bu dizileri izleyememenin vermiş olduğu hasretle hazırladığımız, hatırlayınca sizi de keyiflendireceğine emin olduğumuz dizi listemizi sizler için sıraladık.

DALLAS

1978-1991 yılları arasında yayımlanan haftalık pembe dizi tarihinin uzun soluklu yapımlarından biridir. Diziyi kült hale getiren unsurlar; senaryo bütünlüğünden oyuncu seçimine, entrikaların çokluğundan görkemli yaşamların işlenmesine kadar geniş bir yelpazede ele alınabilir. Dizi ülkemizde de yoğun ilgi görmüş, yayın saatinde cadde ve sokakların boş kaldığı söylenirdi. JR, Bobby, Pamela karakterleri halkı etkisi altına almış hatta Sue Ellen'in saç modeli tüm kuaför salonlarının en büyük talebi haline gelmiştir.

 

KARA ŞİMŞEK (KNIGHT RIDER)
Ülkemizdeki adıyla ‘Kara Şimşek', 1982-1986 yılları arasında ABD'de yayınlanan ve Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş efsanevi televizyon dizisi. Dizide kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen yapay zekalı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight'ın (David Hasselholf) başından geçen olaylar işlenmektedir.

THE COSBY SHOW
1984-1992 yılları arasında yayınlanmış ABD yapımı Bill Cosby'nin yer aldığı dizi. Çok çocuklu Huxatable ailesinde yaşananlar bir sitcomdan beklenmeyecek kadar esprilerle süslenmişti. Theo, Rudy ve Vanessa karakterleri, izlemesi en keyifli karakterlerdi. Dizi, Afrika kökenli Amerikalı oyuncu kadrosuna sahip olarak en uzun süreli yayınlanan üçüncü ABD komedi dizisi olmasıyla hatırlanmaktadır.

CHARLES İŞ BAŞINDA ( CHARLES IN CHARGE)
1984-1990 yılları arasında yayınlanmış, ABD yapımı dizide Charles ismindeki erkek bakıcının çalıştığı evdeki aileyle yaşadığı sıcak dostça mizahi maceraları ele alınmıştır. Charles karakterini canlandıran İtalyan asıllı Amerikalı aktör Scott Baio diziden sonra “Charles” karakteriyle anılır olmuştur.

MIAMI VICE
Jeneriği ile akıllarda yer etmiş, başrollerini Don Johnson ve Philip Michael Thomas'ın paylaştığı, ülkemizde1986'da Kanun Namına adıyla yayınlanan efsane dizi. Sonny Crockett karakterine hayat veren Don Johnson, sinemada gösteremediği bütün yeteneklerini bu dizide göstermiştir. Beyaz Ferrari ve sürat teknelerini kullanan polislerin giyimini, dizinin moda tasarımcısı Miami'ye uygun kılmak istemiş ve spor bir giyim üzerinde karar kılmış, pastel rengi spor ceketler ile geniş kesim beyaz takımlarının içine t-shirt ve çorapsız ayakkabı giyimi ile yepyeni bir imaj kazandırmıştır…

ALTIN KIZLAR ( THE GOLDEN GIRLS)
Aynı evde yaşayan birbirinden farklı karakterlere sahip dört yaşlı kadının maceralarını anlatan 1985 ABD yapımı komedi dizisi. Sürekli komik ve ilginç olaylara tanık olan bu dört kadının olaylara bakış açıları, birbirleri ile çekişmeleri anlatılırdı. Grubun en yaşlısı Estelle Getty anne karakterini oynayan Sophia Petrillo esprileriyle dizinin en renkli karakteriydi. Oyuncu, 1986 yılında ‘En İyi Tv Oyuncusu' rolü ile altın küre kazanmış, daha sonra Sylvester Stallone ile ‘Stop Or My Mom Will Shoot' filminde oynamıştır.

MAVİ AY ( MOONLIGHTING)

Eski model Maddie Hayes (Cybill Shepherd) ile esprili dedektif David Addison'un (BruceWillis ) maceralarını anlatan,1985 ile 1989 arasında ABC televizyonunda yayınlanan, bugün tekrar yayınlansa yine aynı ilgili göreceğinden şüphe uyandırmayan dizi. Demi Moore'un konuk oyuncu olarak katıldığı bölümden sonra gerçek hayatta Bruce Willis ile ilişkisi başladığı söylenir.


1986-1990 yıllarında NBC kanalında yayınlanan ABD yapımı komedi dizisidir. Ülkemizde doksanlı yıllarda yayınlanmaya başlayan bu dizinin karakteri Alf, Müşfik Kenter'in sesi ile hayat bulmuştur. Melmac gezegeninden gelen Alf, dizinin jeneriğinde kediyi görünce kamerayı yere koyar ve kedinin peşinden koşmaya başlar ve kamera bu anı da görüntülerdi.

BİZİM EV ( FULL HOUSE)

ABD yapımı dizi, 1987 ile 1995 yılına kadar Amerikan ABC televizyonunda, ülkemizde ise 1995 – 2002 yılları rasında ismiyle gösterilmiştir. Dizi San Fransisco'da yaşayan spor haberleri sunucusu Danny Tanner (Bob Saget) bir rock müzisyeni olan kayınbiraderi Jesse'yi (Jhon Stamos) ve çocukluktan bu yana en iyi arkadaşı olan stand up komedyeni Joe'yi, (Dave Coulier) üç kızını yetiştirmesine yardımcı olmaları için eve davet eder. Zamanla, üç adam ve üç çocuk birbirine bağlanır. dizi Mary – Kate Ashley Olsen ikizlerini de tanıdığımız dizi olarak hatırlanır.

GÜZEL VE ÇİRKİN ( BEAUTY AND THE BEAST)

1987-1990 yılları arasında yayınlanmış ABD yapımı dizi, ülkemizde adıyla gösterilmiştir. New York şehrinin altında, toplumdan dışlanmış insanların oluşturduğu bir toplulukla birlikte yaşayan ve aynı zamanda onları koruyan, yarı aslan yarı insan görünümlü Vincent (Ron Perlman) ile, ölümden kurtardığı Catherine Chandler (Linda Hamilton) adlı bölge savcısının maceralarını anlatırdı.

Tabii ki liste bu kadar kısa değil. Bonanza, Yalan Rüzgarı, Cesur ve Güzel, A Takımı, Küçük Ev, Görevimiz Tehlike, Şöhret, Uzay Yolu, Ziyaretçiler, Friends… gibi hafızalarımızda yer eden dizilerle liste akıp gidiyor. Peki yeniden yayınlansaydı siz hangi diziyi izlemek isterdiniz?

Bir Yorum Yaz