21 Haziran itibari ile yüzlerce badire atlattığımız 2020 yılının yaz mevsimi resmi olarak gelmiş oldu. Tatillerimizin, alışkanlıklarımızın, günlük hayatımızın eski yazlar gibi olamadığı bu yıl; evde ve kendimizde yapabileceğimiz yaza merhaba aktivitelerini sizler için hazırladık:

  • Yaza Merhaba Partisi: Eskiden arkadaşlarımızla doyasıya buluştuğumuz, sokaklarda saatlerce yürüdüğümüz, gündüzü ayrı gecesi ayrı gezip eğlendiğimiz yaz mevsimini hepimiz özledik. Bu neşe halinden mahrum kalmamak için evimizde ailemizle veya tek başımıza yalnızca kendimiz için organize edeceğimiz bir gün ile bu tada en azından yaklaşabiliriz. Sevdiğimiz yemekleri yapıp, güzel bir sofra kurabilir ve o gün her günden daha özenli giyinip sevdiğimiz şeyleri yapabiliriz. Çocuklu ailelerde bu mini partiler çocukları çok mutlu edebilir.
  • Fazlalıklardan Kurtulma Zamanı: Hem kilo anlamında hem de evdeki fazla yer kaplayan eşyalardan kurtulmak için harika bir motivasyon kaynağı yazın gelmesi. Yapamadığımız o diyeti uygulamak için bir şans daha! Şimdi kendimize uygun bir seçme ve hedefler koyma vakti. Yeterli motivasyonu bulamıyorsanız bu yazımıza göz atabilirsiniz. Beraberinde evde enerji karmaşası yaratan, gözümüzü yoran, dolaplarımızda fazla yer kaplayan eşyaları da elden çıkarıp ferahlama zamanı. Bunun için ikinci el kıyafet, eşya satma platformlarını kullanabilir veya elden çıkarmanın en güzel hali hediye etmek yolunu seçebiliriz. Sadeleşmenin en güncel anahtarı Minimalizm akımı belki de şuan tam da ihtiyacımız olan!

  • Yazlar Kitapsız Geçmez: Şezlonga uzanıp, güneşin tenimizi ısıttığı o günlerde elimize bir kitap alıp dalıp gitmeyi hepimiz özledik. Serin yaz akşamlarında uyumadan önce camı açıp esen hafif meltem eşliğinde kitap okumanın tadı da çok başka. Kendimizi geliştirmek ve raflarda bekleyen kitapları bitirmek için önümüzde koca bir yaz var. Şimdi sevdiğimiz yazarları, takip ettiğimiz ın evlerinin yeni kitaplarını, ilgimizi çeken yeni alanlarda yazılmış kitapları araştırıp bulma ve okuma zamanı. Bu yaz sonuna kadar şu kitapları bitireceğim şeklinde bir hedef de bu konuda bizi motive edebilir.

  • Yaz Lezzetlerini Geri getirme Zamanı: Yazın en sevilen lezzetleri dondurma, limonata, karpuz, soğuk çorbalar, soğuk içecekler, smoothieler, buzlu çaylar, zeytinyağlı ve bol salatalı hazırlanan hafif akşam yemekleri. Her birinin hazırlanması pratik ve eğlenceli. Masanın üzerinde bulunduracağınız içi taze naneli limonata dolu bir sürahi sizi gelip gidip içtikçe ferahlatacak ve görüntüsü ile içinizi açacak. Dolapta hazır bulunan dondurmalar akşam yemeklerinden sonra keyfe keyif katacak. Haydi yaz sezonunu açma zamanı!

  • Yaz Demek Kuzenlerin Buluşması Demek: Hepimizin çocukluğundaki ve önceki yılların yaz tatillerinde kuzenlerle ve aile büyükleri ile buluştuğumuz anılar vardır. Bu süreçte yanlarına gidemesek de büyükleri telefon ile aramak belki küçük hediye paketleri göndermek bu nostaljiye bizi yaklaştırabilir. Online buluşmalar, Whatsapp grupları sayesinde kuzenlerle ilişkileri yeniden sağlamlaştırabilir ve köklerimizden gelen o gücü yeniden aktifleştirebiliriz. Bu yaz da aile ve eski dostların neşesinden mahrum kalmamak için iletişimi başlatmak gerek.

Pandemi ve sonraki süreç bu yılı bizim için her yıldan farklı yaptı. 2020 yazının da sıra dışı geçeceği kesin. Her anı güzelleştirmek ve anda kalıp mutlu olmayı seçmek bizim elimizde. Şimdi yazı yaşama zamanı! Olabildiğince.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz