“Kitap okumayı istiyorum ama okurken çok sıkılıyorum ve yarım bırakıyorum” cümlesi size de tanıdık geliyorsa doğru yerdesiniz! alışkanlığınız yok ancak bu alışkanlığı artık hayatınıza dahil etme isteğiniz var ise sıkılmadan okuyacağınız ve bu keyifli alışkanlığı hayatınıza dahil edebilmenize yardımcı olacak kitaplar için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak başlangıç yapabilirsiniz:

  • Seçimi: En zor seçimlerden biridir sevilen tatta bir kitap bulabilmek. Kişisel gelişim, polisiye, gerilim, kitabı derken çok sayıda türle karşı karşıya kalabilirsiniz. Tavsiye üzerine es kaza size uygun olmayan bir kitap ile okumaya başlarsanız, bu seçim ne yazık ki hayal kırıklığı yaratabilir. Bu yüzden size uygun tarz seçimini doğru yapmanız önemlidir. Eğer siz de bu konuda kafa karışıklığı yaşıyorsanız sevdiğiniz film türünden kopya çekebilirsiniz. En çok hangi tarz filmleri severek izliyorsunuz?
  • Kitap Kalınlığı: Başlangıçta orta incelikte kitaplar seçmeye özen göstermelisiniz aksi takdirde kalın kitaplar gözünüzü korkutabilir ve kitabı her elinize aldığınızda nasıl bitireceğinize dair bir endişe yaratabilir. Bu da sizin kitap okuma isteğinizi törpüleyerek başka uğraşlara yönelmenize sebep olacaktır.
  • Ortama Uygunluk: Her kitap her ortamda okunamayabilir. Düşündürücü, ağdalı bir dile hakim ve konusu bakımından ağır işleyen kitaplar için daha sakin ortamlar seçerken, çıtır çerez dediğimiz eğlenceli ve hızlı gelişen okuyucuyla adeta sohbet havasında ilerleyen kitapları gürültülü ortamlarda dahi okuyabilirsiniz.
  • Sürprizi Kaçmasın: Hikayenin sonunu bildiğiniz veya filmini izlediğiniz bir kitabı heyecanlanarak okumanız takdir edersiniz ki pek mümkün olmayacak. Bu yüzden okuyacağınız kitapla ilgili konusu hakkında bilgi sahibi olsanız da çok fazla araştırma yapmamanız kitabın büyüsünü korumasına yardımcı olacaktır.

Sahilde, trende, otobüste, durakta, vapurda ve daha pek çok yerde… Yalnızlığınıza ortak olabilecek, çoğu zaman kimseye muhtaç olmadığınızı size hissettiren vefalı dostlar, kitaplar için kazanılabilecek alışkanlık küçük yaşlarda edinilirse çok daha kolay kazanılıyor. Sizler de etrafınızdaki çocuklara kitap okuma alışkanlığı konusunda ön ayak olabilir ve onlara hayatları boyunca en sadık arkadaşlarını tanımaları için destek olabilirsiniz.

Keyifli okumalar.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz