Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılından beri bisiklete herkesin binebildiğini, hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek için her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününde onlarca şehirde binlerce katılımcı ile gerçekleşmektedir. Bu yılki etkinlik tarihi 20 Eylül 2020 Pazar Günü olarak belirlenmiştir.

Kadının görünür olması, kamusal alanda hak talep edebilmesinin anahtarıdır. Bisiklete binmek, kadınların toplumda görünür hale gelmesi ve özellikle şehirle etkileşime girmesinin mükemmel bir yoludur.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, bisiklet sürmenin özgürleştirdiğini hatırlamak, şehirlerde daha fazla kadının bisikletli ulaşımı seçmesini özendirmek ve güvenli bisikletli ulaşım altyapısı istemek için bir fırsattır.

7 yıldır Avrupa Hareketlilik Haftası'na dikkat çeken ve toplu olarak düzenlenen etkinlik için bu yıl sebebiyle bireysel veya katılımcıların kendi istedikleri gruplarla yapılması kararlaştırıldı. Güzergah konusunda da tüm katılımcılar serbest olup, sosyal medya üzerinden ortak etiketlerle talepler dile getirilecek. Bu yıl belirlenen talep ise #otomobilsizpazar. Yılda bir pazar değil, her pazar şehrin bir bölümünün otomobilsiz olması talep ediliyor.

Bu yıl kendi turunuzu organize etmek için ihtiyacınız olanlar:

  • Bisikletinizi ve kendinizi süslemek 🙂
  • Kendi hazırladığınız rotada şarkı söyleyerek şın bakışlar arasında bisikletinizi sürmek 🙂
  • Bir kaç arkadaşınızı daha etkinliğe katılmaları için ikna etmek,
  • Tur sonunda fotoğraflar çekilerek “Şehrimde otomobilsiz pazar olsa ne güzel olurdu” deyip,  ORTAK etkinlik sayfasında ve kendi sosyal medya hesaplarınızda #süslükadınlarbisikletturu #SKBT2020   #otomobilsizpazar  etiketlerini de ekleyerek paylaşmak.

Bisiklet turundan sonra ise taleplerin  duyulmasını ve daha fazla kişiye ulaşılması adına aşağıdaki metni paylaşabilirsiniz:

Ben bugün onlarca ülkede binlerce kadınla aynı anda #süslükadınlarbisikletturu yaptım ve onlar gibi ben de “Güvenli Bisikletli Ulaşım Altyapısı” istiyor, sokaklarda, toplumda görünür olmak ve karar süreçlerine dahil olmak istiyorum. Haftada bir gün sokaklarda güvenle hareket edebilmek için ise “Otomobilsiz Pazar” ilan edilmesini istiyorum.

Keyifli bir pazar etkinliği sizi bekliyor 🙂

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz