Bütün bir yıl çalıştıktan sonra, yıl başının yaklaşması ile akıllarda zam isteme konusu şekillenmeye başlar. Ancak bu öyle kritik bir konu ki, en ufak bir antipatik hareketle verilecek olan zammı bile kaçırmak söz konusu olabilir. Bu yüzden hem itici olmamak, hem de hak ettiğinizi düşündüğünüz zammı alabilmek için bir takım incelikleri bilmek de faydalı olacaktır.

Öncelikle sizin de zam istemeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Bu sorular, yöneticilerinizin de aklına geleceği için  öncelikle sizin kendi kendinize cevaplamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu kritik soruları gözden geçirmek gerekirse:

  • Zammı hak ediyor musunuz? Bu soruyu vicdanınız rahat bir şekilde olumlu olarak cevaplandırabiliyor musunuz? İş yerinize ne kattınız, layığıyla çalışıyor musunuz, performansınız hedeflerinizle aynı oranda mı seyrediyor ve en önemlisi siz iş veren olsaydınız sizin gibi bir çalışanınız olsun ister miydiniz? Bu başlangıç sorusu, kendi kendinize sormanız gereken soruların en önemlisi olmaya aday.
  • Mesai saatlerine bağlı mısınız? Zam istemek için tek şart başarı olmak değil, mesai saatleri ve mola saatlerine bağlılık, işinize olan saygınızın da bir göstergesi ve en önemlisi çalışma arkadaşlarınıza haksızlık olmaması adına mesai saatlerine bağlılığınız pek çok yönetici için önemli bir noktadır.
  • Gelecek vaat ediyor musunuz? Kariyer planınız yaptığınız iş ile örtüşüyor mu yoksa sadece gelir kazanmak için geçici olarak mı bu işi yapıyorsunuz? Daha önemlisi yöneticinizin bundan haberi var mı? Eğer başka bir kariyer planınız olduğunu biliyor ise size yatırım yapmak için çok da hevesli olmayabilir.
  • Piyasa maaş ortalaması nasıl? Zam istemeden önce piyasa araştırması yapmak sizin cesaretinizi ve özgüveninizi arttıracaktır.  Sizin işinizi yapan aynı sektördeki diğer firmalarda maaş skalası nedir? Bu karşılaştırmayı yaparken en önemli kural benzer firmaların sizinle aynı sektörde olması ve meslektaşlarınızla eğitim durumu, tecrübe süresi gibi aynı yetkinliklere sahip olmanızdır.
  • Firmanızın maaş politikası nasıl? Her firmanın maaş ve zam politikası farklıdır. Kimisi her sene yılbaşında zam yaparken kimisi yıllık kar marjı gibi kurallara bağlı kalarak davranır. Öte yandan bazı firmalar bir yüzde belirleyip tüm çalışanlara aynı oranda zam yaparken, bazı firmalar performans değerlendirmesi yaparak kişiye göre farklı oranlarda zam kararı almaktadır. Öncelikle zam talebinde bulunurken  bu bilgileri cepte tutmalısınız. Aksi takdirde boş yere toplantı talep etmiş duruma düşebilirsiniz.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz