Hepimizin seçimlerini etkileyen ve hayatımızın her alanında var olan önemli bir şey var ki; o da renkler. Renk seçimi aslında öyle önemli ki yanlış seçildiğinde bir uyumsuzluk yaratabilirken aynı zamanda üretim ve satış için kullanılacaksa da bir başarısızlık doğurabiliyor.  “Renk Şifresi” kitabının da yazarı olan sevgili Zeynep Tarhan Muslu ile  Kurumsal ve Bireysel Renk Danışmanlığı, doğru renk kombinasyonları ve renk seçiminin önemi üzerine yapmış olduğumuz kısa sohbetimiz sizlerle:

Zeynep Hanım merhabalar, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi sonrası Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı ve Fransızca Mütercim Tercümanlık ana bilim dallarından mezun oldum. Aynı zamanda İngiltere Royal Academy Of Dance'e bağlı bir bale okulundan mezunum.

10 yıl boyunca başta Marie Claire olmak üzere çeşitli dergilerin Türk edisyonlarında moda editörü olarak görev yaptım. Dergiciliğe paralel olarak çağdaş sanatla ilgili de birçok projede yer aldım. Moda, sanat ve renklere olan tutkum Renk Şifresi'yle bir araya geldi.

Renk Şifresi Danışmanlığı gibi alışkın olmadığımız, özgün bir mesleğiniz var. Tam olarak neler yapar bir Renk Şifresi Danışmanı?

Hem tüketici hem de üretici odaklı çok sayıda hizmetimiz mevcut. Kurumlarla nokta atışı satış yaptıracak renk kurguları üzerine çalışıyoruz. Boya sanayii, tekstil, kozmetik gibi sektörlerde markalarla hem üretim hem de pazarlama süreçlerinde beraber çalışıyoruz. Renk Şifresi'ne göre doğru renk gruplarını hedef alarak üretilen ürünlerin satışlarında patlama yaşanıyor. Burada renk, ton uyumu, malzeme ve şekil bütünlüğüne odaklanıyoruz. Renk Şifresi'ni uygulayan tüketici ürününü sezon içerisinde seriler elinde yığılmadan satabiliyor. Aynı zamanda firmaların hem kendi üretiminin renk dengesi hem de tüketicisinin renk eğitimiyle eş zamanlı ilgilendiğimizde efektif satış oranında ciddi yükselmeler yaşıyoruz. Ayrıca bireysel hizmetlerimiz de mevcut, kişilerle Renk Şifresi çözerek onların nokta atışı alışveriş yapıp mutlu, renkli ve akılda kalıcı bir yaratmalarına destek oluyoruz.

Bu mesleği yapacak kişi sizce nasıl bir yapıya sahip olmalıdır?

Öncelikle renk denilip geçilen bir konuyu akademik olarak ele almak sabır gerektiriyor, bu detayı belirtmeliyim. Renkleri seven, tüm renklere kucak açan ve onların dilinden anlayan bir yapıya sahip olmak gerekir. Ama bence en önemlisi Renk Danışmanlığı yapacak kişinin sahip olduğu sanatsal altyapı. Eğer işini desteklemek için renk bilgisini geliştirecekse bu harika, ama bunu gerçek bir meslek olarak edinecek kişilerin sağlam bir temel sanat eğitimi almalarını ve multidisipliner sanatsal bakış açılarını geliştirmelerini kesinlikle öneririm.

Renk Şifresi kitabınız kulağa çok heyecan verici geliyor. Bu kitabı yazarken ilham aldığınız bir kişi veya bir kitap oldu mu?

Beni tam olarak tetikleyen unsur kitabın önsözünde yazılı. Renklere ilgim çok eskiye dayanıyor. Bunu başlı başına bir meslek olarak yapmayı moda editörlüğü ve stil danışmanlığı yaptığım dönemde fark ettim. İnsanların ve markaların renk kararlarını tamamen sistematik ilerletip etkili sonuçlar almak beni bu yönde motive etti. Renk Şifresi'nde bireylerin kısıtlı bütçeyle bile çok efektif ve nokta atışı alışveriş yapmasını sağlıyoruz. Ayrıca etkili bir imaj yaratmalarına olanak tanıyoruz. Kurumların ise tüketici hedefli doğru renk kombinasyonu ve form renk bileşkeleriyle satışlarını yükseltmelerine destek oluyoruz. Beni kitabımı yazarken en çok motive eden şey ise tüketimin bu kadar arttığı bir dönemde alım gücü yüksek olmayan ya da Renk Şifresi seanslarına gelemeyecek özellikle genç kızlar için nokta atışı alışverişler yapmalarını Renk Şifresi ile sağlamak. Kişiler, Renk Şifresi kitabını okuyarak, seanslara gelmeden de kendilerine ait renk tonu aralıklarını bulabiliyorlar.

Her renk herkese yakışmaz diye bir ön yargı var. Sizce de bu doğru mu? Kişi kendine yakışmayan bir rengi çok seviyorsa yine de üzerinde taşımalı mı?

Öncelikle herkes her rengi giyiminde, saçında, makyajında, dekorunda kullanabilir. Ama tonu çok önemli. Sevdiğiniz bir rengin aslında hangi ton aralığının size uyduğunu bulmanız gerekiyor. Çok geniş bir ton skalası bu, herkesin skalası içerisinde gökkuşağındaki tüm renklerin farklı farklı tonları mevcut. Tüm kişisel renkler, kişi özelinde asla değişmeyen bir ton ayarı içeriyor. Bu ton ayarı bir renk analizi seansıyla ya da Renk Şifresi kitabıyla keşfedilebilir.

Sizce kendine yakışan renkleri bilen ve bilinçli kullanan ünlüler var mı? Kimin ını beğeniyorsunuz?

Türkiye'den ünlüleri sıkça değerlendirmem isteniyor. Renkleri güzel kullanan isimler var. Ama öncelikle özgün ve cesurca kullanan birkaç yurtdışı örnekten bahsetmek istiyorum.

  • Leandra Medine: Deneyselliğini seviyorum. Aslında renklerini tam olarak biliyor diyemem, ya da biliyor ama hala denemek istiyor. Bu kızın deneysel özgünlüğü birçok kişi için ilham verici olabilir.
  • Caroline De Maigret: Fransız kadınları renk tonlarını ve stilini çok küçük yaşlarda oturturlar genellikle. Özellikle de gerçek bir Parisienne. Bence eski İstanbul da böyleydi, terziler hala stil danışmanımızken şahane kadınlar görürdük etrafta. Caroline De Maigret bunun güncel bir örneği.
  • Kelly Wearsler: Son dönemde radarıma takılan iddialı isimlerden. Özün, cesur, iddialı ama aynı zamanda asil bir duruşu var. Ayrıca renkleri en iyi ve en ilham verici kullanan iç mimarlardan biri olduğunu düşünüyorum.
  • Aslı Şafak: Türkiye'de kendi rengini en iyi tanıyan ekran yüzü olduğunu düşünüyorum. Bir kez bile renk, desen ve formlarla ilgili hata yaptığını görmedim. Saç kesiminden, makyajına, ayakkabısının ucuna kadar doğru giyinir.

Renklerin şifresini öğrendikten sonra kendi gardırobunuzda neleri değiştirdiniz?

Kişisel olarak stilim ve renk seçimlerim 12 yaşımdan beri sadece güncelleniyor diyebilirim. Arada tabii ki değişiklikler deniyorum ama annem ve anneannemin yönlendirmeleriyle çok küçükken bu renk konusunu henüz akademik olarak tanımıyorken zaten stilimi ve renk tonlarımı bulmuştum. Beraber çalıştığım kişilerde çok büyük gardırop değişimleri yapıyoruz.

Danışmanlık için size ulaşmak isteyen kişiler hangi adreslerden ulaşabilir? Kitabınızı nereden temin edebilirler?Danışmanlık için 444 0 240'ı arayarak randevu alabilirler ya da @zeyneptarhanmuslu instagram adresimden yazabilirler. Renk Şifresi kitabını ise D&R mağazalarından alabilir ya da Alfa Kitap ile D&R internet sitelerinden online olarak sipariş edebilirler.

 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz