Kim demiş çocukla olmaz diye? Öyle de keyifli olur ki… Yalnızca çocuğunuzun ve sizin rahat etmeniz için seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bazı altın kurallar var o kadar. Ailenizin sevimli yeni üyesi ile çıkacağınız bir tatili daha keyifli geçirmek istiyorsanız bu yazımız tam da size göre.

Öncelikle tatilin de çok güzel bir etkinlik olacağını unutmamak gerekir. Tatil demek çocuğun ailesi ile doya doya zaman geçirmesi, yeni yerler, yeni insanlar görmesi ve bir nevi algısının açılmasıdır. Bu yüzden  tatillerinize çocuğunuzu da dahil etmeniz çocuğunuzun gelişimi açısından faydalı olacaktır. Daha rahat edebileceğiniz bir tatil için, çocukla konforlu seyahatin altın kurallarını sizlere sıraladık:

 1. Bilgilendirme: Endişe etmemesi ve anlamlandırabilmesi için çocuğunuzu gideceğiniz yer, yolculuk detayları hakkında mutlaka bilgilendirmelisiniz. Şahsi arabanız ile gitmiyorsanız çocuğunuz yabancı insanlardan ve seslerden ürkebilir. Bu yüzden ona yolculuktan 1-2 gün önce bilgi vermeye başlayıp, kendi aklında bazı şeyleri oturtmasına yardımcı olabilirsiniz. Emin olun yola çıkınca, hatırlayacak ve daha rahat olacaktır.
 2. Yolculuk Saati : Yola çıkış ve varış saatiniz çocuğunuzun vücut dengesi için oldukça önemlidir. Gece yarısı kalkan bir uçak, çocuğunuzun uykusunu bölebileceği gibi ertesi günü de burnunuzdan getirebilir. Tatilin ilk günü, huzursuzluklar ile heba olmasın diyorsanız yolculuk saatlerini mümkün olduğunca çocuğunuzun uyku, vb. alışkanlıklarına göre ayarlamalısınız.
 3. Çocuğunuzun Yaşı : Gideceğiniz yerin çocuğunuzun yaşına ve alışkanlıklarına olan uygunluğu rahat bir tatil geçirmenize çok etki eder.  Yani eğer bir bebek ile gidiyorsanız bebek arabasını rahat sürebileceğiniz aynı zamanda rotaların birbirinden çok uzak olmayacağı bir lokasyon seçmeniz önemli olacaktır. Daha büyük bir çocuğunuz var ise onun da keyifli etkinliklere dahil olabileceği bir otel seçmeniz  önemlidir. Bu maddeyi es geçmeyin.
 4. Çocuk/Bebek Dostu Otel Seçimi: Çocuğunuz için ince ayrıntıların düşünüldüğü, özel yemek menülerinin çıktığı, banyosunda alt değiştirme ünitesinin ve bebek küvetinin bulunduğu bir otel düşünün. Konforlu olacağı kesin değil mi? İşte çocuk/bebek dostu oteller konuklarına bunun gibi pek çok özellik vaat ediyor. Ancak kimi otellerin bu konuda yalnızca adı olması ihtimaline karşın mutlaka otel yorumlarını dikkatlice okuyup karar vermek gerekir.
 5. Rota Planı: Otel dışarısında yemek yemeyi veya zaman geçirmeyi düşünüyorsanız,  kafanıza estiği gibi zaman geçirmeniz yeni aile üyenizle işinizi zorlaştırabilir. Önceden gidilecek yerleri inceleyip, detaylı bilgi alarak bir rota planı çizmek, daha az yorulmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin 1 saat mesafedeki turistik yeri görmek için oraya kadar gittiğinizde önünde 2 saatlik kuyruğa rastlamak canınızı sıkabilir. Turistik yerlerde çoğu restaurant yoğun olacağı için de rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Çocukla Seyahat Ederken Unutulmaması Gerekenler:
 • Çocuğun düzenli kullandığı ilaçlar haricinde hasta olma ihtimaline karşı ateş düşürücü, alerji ilacı gibi diğer önemli ilaçlar ve ateş ölçer.
 • Eğer kullanıyorsanız uyku arkadaşı ve banyo arkadaşı,
 • Taşıma imkanınız varsa, hijyen amaçlı çocuk yastık kılıfı, çarşafı,
 • Çocuğun diş fırçası, güneş kremi, emzik ve biberon temizleyici, şampuanı ve uzun süreli bir seyahatse çamaşır deterjanı gibi ürünleri,
 • Eğer dışarıdan satın alma imkanınız olmayacaksa ona göre yedek olarak bezler, ıslak mendiller, suluk, emzik ve biberon
 • Kolay kolay bozulmayacak türden besinler (kuru meyveler, kuru yemişler, yulaf vb.)
 • Çocuğun kimliği, pasaportu gibi önemli belgeler,
 • Otelde yoksa park yatak( taşınan ve kolayca monte edilebilen beşik),
 • Deniz tatiliyse, mutlaka güneş koruyucu, güneş şapkası, simit veya kolluk, kum oyuncakları,
 • Elbette olmazsa olmaz; oyuncaklar (dikkatini daha çok çekmesi için yeni bir oyuncak da olabilir)

Dip Not: Uçakla gidiyorsanız, uçağın kalkış ve iniş anında emzirmeye veya su içirmeye önem vermelisiniz. Böylece çocuğunuz basınçtan etkilenmemiş olacaktır.

Keyifli bir tatil geçirmeniz dileğimizle 🙂

Bir Yorum Yaz