İlk görüşmeler, bir ilişkinin kurulmasının ve devam etmesinin aynası gibidir. Akıcı geçen bir sohbet ortasında bir ufak sözcük veya bir mimik bile büyüyü bozabilirken, bir yandan yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için ince ayarlara dikkat etmeli bir yandan da doğallığı etkileyecek yapay davranışlardan kaçınmaya özen gösterilmelidir.  Genellikle karşı tarafa ikinci bir buluşma için şans verilmesi ise aşağıda bahsedeceğimiz 5 işe yarar adımla daha olası hale gelebilir 🙂

  1. Akıcı Sohbet :  Neticede iletişim bir ilişkinin en temel kurallarındadır. Bunun için ise sohbeti devam ettirecek sorular sormak önem taşır. Sorulan sorulara basmakalıp ve kısa öz cevaplar yerine, daha sıcak ve çok detaya girmeden sohbetin devamını sağlayacak şekilde cevaplar verilebilir. Aynı şekilde karşı tarafa da yorum yapabileceği sorular iletilmelidir ki tıkanıklık hissi yaşanmasın.
  2. Laf Kalabalığına Dikkat! : Mümkün olduğunca gereksiz açıklamalardan kaçınmak karşı tarafı sıkmamak için önemlidir. Konudan konuya atlarken başını unuttuğunuz cümleler kurmamaya özen göstermenizde fayda var, hiç kimse iki çift laf etmek için oturduğu birinin içten içe susmasını istememeli değil mi?
  3. İlginin Dozu : İlgili olmak, onun işiyle, ailesiyle veya arkadaş çevresiyle ilgilenmek herkesin egosunu okşar ama bunu abartmak karşı tarafta bir büyükten nasihat alma hissiyatı doğurabilir! Tahmin edersiniz ki  çoğu kişi gereksiz ilgiden hoşlanmayacaktır, itici bir profil çizmenize hiç gerek yok!
  4. Gündemi Takip Edin: Gündemden kastımız elbette haberlerde görülen moral bozucu gelişmeler değil. Uzmanı olmasanız da, en azından ufak da olsa ekonominin son hali, ınıza göre yeni çıkan filmler veya kitaplar, en trend ve güncel mobile uygulamalar gibi ikinizi aynı potada buluşturabilecek kadar gündemden bahsedebilin.
  5. Olumlu Görüşleri Dile Getirin: Çoğumuzun tıkandığı, “aman şımarır mı?” gibi yanlış düşüncelerle sessiz kaldığımız kısım burası. Karşı tarafla ilgili olumlu görüşlerinizi, abartıya kaçmadan, aktarın. Emin olun bu sizi daha aşağıya çekmeyecek, belki karşı taraf da sizden aldığı cesaretle dile gelecek ve birbirinizin iyi yönlerini daha hızlı paylaşarak bu için güzel birer adım atmış olacaksınız 🙂

Şans sizinle olsun!

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz