Mama sandalyeleri günümüz çocukları için olmazsa olmazlardan. Çocuğunuz için en uygun yeme şekli oturarak olacaktır. Oturarak beslenme, bebeklerin günlük insan yaşamına alışması ve beslenme şekli olarak sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bu yeme şekli için en önemli araç ise mama sandalyesi. Peki, mama sandalyesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Önceliğimiz ne olmalı?

Mama sandalyesi nasıl seçilir?  

Mağazada görünen sandalye çok şık olabilir. Oldukça ergonomik veya kullanması basit olabilir. Bunlara rağmen fiyatı da uygun olabilir. Ancak en önemli nokta mama sandalyesi güvenliğidir. Bebeğinize aldığınız sandalyenin güvenliği hem sizin içinizi rahatlatacak hem de bebeğinizin geleceği için önemli bir konu olacaktır. Bunun yanında tabii ki bir de güvenlik konusunun alt başlığı olan malzeme kalitesi geliyor. Malzeme kalitesinin yüksek olması hem bebeğin sağlığı için hem de kazalara karşı korunmak için önemli bir konu. Gelin hep beraber güvenli mama sandalyesi nasıl seçilir? Nelere dikkat etmeliyiz? Öğrenelim.

Mama Sandalyesi Güvenliği
Mama sandalyenizi seçerken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurları sıraladık. Bu maddeler sağlıklı çocuk gelişimine önemli katkı sağlayacaktır.

 • Mama Sandalye Kemeri : Sandalye kemerleri bebek güvenliği için en önemli noktadır. Tabii ki her sandalyenin güvenlik kemeri vardır. Ancak her sandalyenin kemer malzemesi ve tasarımı aynı değildir. Bu nedenle yeni nesil kemer tasarımları bebeğiniz sandalyeden düşme riskini azaltır ve sağlam malzeme kalitesi ile kemer kazalarını önler. Bebeğin sandalyeden düşmemesi veya kaçmaması için bacakları ve belini çevreleyen kemerler olmalı. Bu tasarımın en güzel örneği 5 kemerli mama sandalyeleridir. Örneklerine buraya tıklayarak bakabilirsiniz. Güvenlik kemerlerinin sadece bir büyük tarafından esnetilebilir olduğundan emin olun. Güvenlik kemerlerini çocuğunuzun gelişime bağlı olarak genişletmeyi unutmayın.
 • Keskin Kenarlar : Maalesef bebek sandalyesi kazalarında önemli bir yere sahiptir keskin kenarlar. Keskin kenarlara sahip ve aynı zamanda kalitesiz malzeme ile üretilen sandalyeleri tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde kazalar sonucunda bebeğinizin gelişimine zarar sağlayacak sonuçlar oluşabilir. Bebeğinizin otururken bacaklarına denk gelen kısmını sandalye seçerken yoklayın. Koltuk kumaşının ve kenarlarının pürüzsüz olduğundan emin olun. Kumaş kalitesi sadece bebeğin rahatlığı değil aynı zamanda dökülen yemeklerin araya kaçmasını ve yapışmasını önler.
 • Kilitli Tekerlekler : Hareket eden yani tekerleri olan mama sandalyelerinde önemli bir güvenlik önlemidir kilitlenen tekerlekler. Bebeğiniz her ne kadar küçük olsa da hareketlerinden dolayı sandalye sağlam durmazsa bebeğinizin boğazına yiyecek takılma riskini yükseltir.
 • Geniş Tabanlı Ayaklar : Bu tür ayakları olan mama sandalyeleri  diğerlerine oranla daha sağlam olmakla tanınırlar. Bebeğiniz mama sandalyesi ile oynamaya çalışacaktır mutlaka. Mama sandalyesinin üstüne çıkmaya çalışacaktır. Böyle durumlarda üstüne düşmemesi ve bebeğin yemek yerken yaptığı hareketlerden dolayı sandalyenin masadan uzaklaştırılması önlenir.

Sandalyelerde Güvensizlik Sonucu Oluşan Riskler:

Güvensiz sandalyelerin yarattığı en bilinen en büyük sorun bebeğin düşmesidir. Maalesef bu kazaların sonuçları şöyle sonuçlanabilir:

 • Bebek kafatası çok oluşmadığından küçük sarsıntılarda bile kafa zedelenmesi görülür.
 • Aynı şekilde bebekler hassas oldukları için boyun zedelenmesi riski vardır.
 • Bebek kemikleri oldukça hassas olduğu için kemik kırılmaları görülebilir.
 • Düşmenin şekline göre ağız yapısı bozulabilir.
 • Bebeklerin dişleri haliyle küçük olduğu için kırılma riski ile karşı karşıyadır.
 • Cilt kesikleri oluşabilir.
 • Vücutları hassas olduğundan düşme sonucu sarsıntı yaşayabilirler.
 • Düşmeye bağlı sıyırıklar oluşabilir.

Taşınılabilir Sandalye
Mama sandalyelerinin taşınabilir durumda olması, tekerlekli olup olmaması ile doğrudan bağlantılı. Çok hafif sandalyeler dışında mama sandalyeleri sırtına yüklenip taşımak mümkün değil. Mama sandalyesi ev içinde dolaşması gerekiyorsa birden fazla alanda yemek yeniliyorsa o halde tekerlekli sandalye almaya mecbursunuz. Bunun için masa tekerlekleri kaliteli malzemeden yapılması önemli. Bazı tekerlekli kalitesiz sandalyeler taşıma konusunda tekerleksiz olandan daha sıkıntılı işler çıkarıyor. Tabii ki bir diğer önemli konu tekerlekli olan sandalyenin aynı zamanda kilitlenebilir olması. Güvenlik açısından önemini “Geniş Tabanlı Ayaklar “ başlığı altında inceledik.

Hijyen Şartları – Mama Sandalyesi Nasıl Temiz Tutulur?

Sandalyenin yemek yenilen düz zemini uygun olan temizlik malzemesi ile düzenli silinerek yemek artıklarından arındırılmalı. Bunu yapmanın önemini şöyle açıklayabilirim; bebekler önlerinde ne bulurlarsa ilk olarak ağzına alırlar. Bir yiyeceğin uygun veya çürük olduğunu kavrayamazlar. Bir diğer nedeni ise kalıntı yiyecekler zaman geçtikçe zararlı bakteri üretmeye başlarlar. Mama sandalyesinin yünlü veya kumaşlı olan kısımlarının üzerine bir koruyucu bez örtülmesi, düzenli aralıklarla silinmesi önemlidir. Mama sandalyesi altına örtü de örtülebilir. Bu yöntemi kullananlar unutmasınlar ki sandalyenin bacakları örtünün üzerine gelmemeli. Olası risklere karşı oldukça önemlidir.

Olası Durumlar İçin Önlemler!
Eğer evde evcil hayvan besliyorsanız her ihtimale karşı evcil hayvanınızı mama sandalyesi altında veya etrafında dolaşmasına izin vermeyin.
Mama sandalyeniz katlanır yapıda ise tam açık durumdayken tüm kilitlerin tamamen açık olmasına dikkat edin. Olası kazaları önlemenize yardımcı olacaktır.
Kancalı mama sandalyelerinden birine sahipseniz yemek masanızın tahta veya metal olmasına özen gösterin. Eğer bebeğiniz masayı sallıyorsa yeteri kadar önlem alınmamış demektir. Aynı zamanda masa örtüsü olan masalarda kancalı mama sandalyesi kayabilir.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz