kelime anlamı olarak “tavsiye mektubu” anlamına gelmekte olup,  işe alım sürecinde sizin hakkınızda daha önceki  iş hayatınızdan alınan bilgi anlamına gelir.  Bu bilgiye erişilirken sizin iş başvuru formunuzda veya özgeçmişinizde belirteceğiniz bir kişiye ulaşılabileceği gibi, eski çalıştığınız kurum direkt olarak aranabilinir de.  Her ne kadar KVKK kapsamında pek çok kurum bilgi vermek istemese de genellikle sizin belirteceğiniz kişiler hakkınızda olumlu veya olumsuz referans verebilirler. Bu kişi yöneticiniz olabileceği gibi, ekip arkadaşınız ve hatta astınız dahi olabilir. Eğer daha önce bir iş hayatınız olmamışsa, referans bilgisi olarak eğitim hayatınızdan sizi iyi tanıyan bir öğretmeniniz de kabul görebilir. Çünkü yalnızca nasıl çalıştığınız değil aynı zamanda disiplinli olup olmayışınız gibi karakter özellikleriniz de referanslarınıza sorulabilir.

Ancak burada altının çizilmesi gereken bir durum var! hazırlanırken önemli olabilecek bazı detaylar var ki, bu detaylar sizin o işi kapmanızı sağlayabileceği gibi, kaçırmanıza da sebep olabilir. O yüzden referans listenizi oluştururken aşağıdaki listeyi göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Referans listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Referans listenizde eksik veya hatalı bilgi olmaması çok önemlidir. Belirttiğiniz kişilerin özellikle iletişim bilgilerinin güncelliğini kontrol etmelisiniz.
  • İş görüşmesinde vereceğiniz bilgilerin doğruluğu çok önem taşır. Örneğin, eski iş yerinizden neden ayrıldığınızı yanlış belirtmeniz durumunda, referans görüşmesinde doğru bilgi öğrenilirse, yalancı konumuna düşebilirsiniz.
  • Referans listesi olarak isim vereceğiniz kişinin mutlaka bu durumdan haberi olmalıdır. Sizinle ilgili bilgi verilmesi için arandığında sürpriz yaşamamalıdır. Aksi takdirde bu durum ters bile tepebilir.
  • Aranızın  iyi olduğunu düşündüğünüz herkesi referans olarak yazmayınız. Hiç ummadığınız birisi sizin için olumsuz referans verebilir. Referans listesine yazacağınız kişinin onayını almanız ve ona olan güveniniz bu açıdan da önem taşır.
  • Mümkün olduğunca sizinle birebir çalışan kişileri referans listenize yazınız, akrabalarınızı veya iş ortamından olmayan arkadaşlarınızı yazmanız sizin profesyonel duruşunuza gölge düşürecektir.
  • Çok uzun bir referans listesi yapmak sizi daha iyi durumda göstermez. 2-3 kişi yazmanız yeterli olacaktır, fazlası sizin için olumsuz intiba oluşturabilir.

Yanlış işe alım yapmak, hem kurum için hem çalışan için zaman kaybı olacağından dolayı her kurum doğru kişiyle yol almak ister. Bu yüzden günümüzde işe alım süreçleri uzun sürüp, adaylar çeşitli testlere tabi tutulabiliyor. Pratik bir yol olan referans bilgisi istemek ise doğru işe alım yapabilmek adına çoğu kurumun başvurduğu bir yöntemdir ancak referans bilgisi istemeyen kurumlar da olabilir. Size düşen gerektiğinde listenizi sunmak üzere hazır bulundurmaktır.

Şans sizinle olsun…

 

Bir Yorum Yaz