Hayatta her şeyin mevcut olandan daha güzel olması için aradığınız anahtar aslında sizin elinizde. Üstelik bu öyle bir anahtar ki, size arzuladığınız pek çok kapıyı açabiliyor. Bu anahtar için yapmanız gerekenler ise çok basit. İşte kendinize yapabileceğiniz 5 iyilik :

 

  1. Kendinizi Daha Çok Sevin : Şimdi hayatınızdaki tüm sevdiklerinizi gözden geçirme zamanı.. Onlar için neler yapabileceğinizi hayal edin. Onların mutluluğunu istiyorsunuz değil mi? Peki ya sizin mutluluğunuz? Önceliği kendinize vermekten çekinmeyin. Çünkü siz mutlu oldukça onları daha da mutlu edeceksiniz. Bunun da yolu kendinize olan sevginizden geçiyor. Kendinizi herkesten daha çok sevin.
  2. Olumlu Düşünün : Olumsuz fikirler zihninizi bir örümcek ağı gibi hızlıca sarar ve sizi karamsarlığa iter. Zamanla her konuda karamsar olduğunuzu görürsünüz. Kendinizi böyle bir haline sokmaya ne gerek var? İyimserliğe odaklanıp, hayattan keyif almaya bakın. Araştırmalara göre iyimserliğin %30'u genetik, %70'i ise sonradan öğreniliyor. O zaman iyimser bir ruh hali için her şey sizin elinizde.
  3. Geçmişe Sünger Çekin : “Geçmiş geçmişte kalmalı” sözünü geçmişi her düşündüğünüzde kendinize hatırlatın. Adı üzerinde “geç”miş. Önemli olan bugününüz. Eğer bu günleriniz için de ileride hayıflanmak istemiyorsanız bugün ona göre yaşayın. Sürekli geçmişteki hatalarınızı düşünmeniz sizi sadece dibe çeker. Boş yere kendinizi üzmeyin.
  4. Kendinizi Dolduruşa Getirmeyin : Her insanın olumsuz özellikleri veya yaşadığı tatsız olaylar vardır. Bu olayları sürekli hatırlamanız sizi sadece mutsuz eder. Kendinizi bunlardan soyutlayın. Gerekirse bir kez kendinizle yüzleşin ve konuyu kapatın. Durmadan aynı konuları düşünüp veya başka biri ile paylaşıp kendi kendinizi dolduruşa getirmeyin.
  5. Başkalarıyla Kıyaslama İçine Girmeyin : Başka insanları kendinizle sürekli kıyaslamayın. Herkesin hayat boyu sahip olduğu avantajlar ve dezavantajlar farklıdır. Sizin önceliğiniz kendi avantajlarınıza odaklanmak ve bunları arttırmak olsun. Başkalarının mutluluğu veya mutsuzluğundan pay çıkarmaya çalışmayın. Siz herkesten bağımsız bir bireysiniz, bunu unutmayın.
Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz