Biliyoruz ki her meslek her karaktere hitap edemez. Meslek seçiminde hobileriniz kadar, karakteristik özellikleriniz de aktif rol oynar. Peki hangi karakter yapısı, hangi mesleklere daha çok uyar birlikte göz atalım :

  • Yönetici : Hırslı, fırsatları şansa dönüştürmeyi iyi beceren, sonuç odaklı, çalışmayı ve ön planda olmayı seven insanların işidir ancak yönetmek. Ancak asıl marifet, yöneticilikten çok daha fazlası, lider olabilmektir.
  • Yönetici Asistanı : Bir yöneticinin eli, gözü, kulağıdır yönetici asistanı. İyi bir hafıza, prensipli bir çalışma dü, pratik zeka ve üretkenlik gerektirir başarılı bir asistanlık. İyi bir asistansanız, yöneticinizi yönetmek zor gelmeyecek size.
  • Satış & Pazarlama Uzmanı:  Hırslı, hedef odaklı çalışmayı seven, kendiyle rekabet içinde olmak isteyecek, laf cambazı, ikna yeteneği üst seviyelerde karakterler bu mesleği seçmekten çekinmesin. Çalıştıkça kazancınızın artacağı garanti olan meslek koludur satış ve pazarlama.
  • İnsan Kaynakları Uzmanı: Yardımsever, yeteneği gelişmiş, iyi bir dinleyici, insan psikolojisine ilgi duyan kişilerin yapması gereken bir meslektir. Bu özelliklerden birisi bile sizde yoksa iyi bir İK uzmanı olmanız söz konusu değil, bilesiniz.
  • Muhasebeci : Kolay gibi durur muhasebecilik ancak ciddi bir dikkat, özveri ve sabır işidir. Rakamları seven, titiz ve düzenli çalışmayı prensip edinmiş, odaklanma konusunda sorun yaşamayan sabır küpü arkadaşlara tavsiyemizdir.
  • Avukat : Bu meslek için hırs şart. Daha sonra ise, azimli, araştırmacı, hitabet yeteneği ön planda, güçlü ve zorluklardan yılmayan, dirayetli kişiler için biçilmiş kaftan hukuk fakültesi.
  • Borsacı : Öz güveni yüksek, kendi kararlarına inanan, ileri görüşlü, cesur ve dünyayı takip etmeyi seven, maceraperest ruhlar için ideal meslek olabilir borsacılık. Bir anda zirveye çıkıp, bir anda dibe çökmeyi göze alanları görelim o zaman.
  • Gazeteci : Detayları seven, araştırmaktan asla sıkılmayacak, ani yolculuklara hazırlıklı, cesur, kalemi güçlü ve en önemlisi dürüst… Başkalarının fikirlerine dokunmak söz konusu olduğundan, en önemli madde dürüstlük ve şeffaflıktır bu meslekte.
  • Organizatör : İşine aşık, kontrol mekanizması üst düzeyde, hayal gücü yüksek, yeni insanlarla kolay tanışabilen, yaratıcı ve özgün fikirleri olan insanların girişmesi gereken bir iştir organizasyon. Organize edilmesi istenen etkinliğin tüm detaylarını iyice analiz etmek ve sonrasında hünerleri göstermek gerekir. “Kolay gelsin” cümlesini en çok hak eden mesleklerden biri olsa gerek…

         Burada yazılmayan onca meslek var elbette. Seçim yaparken en kritik nokta kişisel özelliklerinize göre meslek seçmeniz. Yanlış meslek seçimi yapıldığında oluşabilecek en ciddi sıkıntı başarısızlıktır. Başarısızlık ise mutsuzluk ve öz güven eksikliğini beraberinde getirecektir. 

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz