Doğanın bir mucizesi olan anne sütü, bebeğiniz için şüphesiz en iyi besin kaynağı. Bu mucizevi besinin hazırlıkları için vücut, hamileliğin ilk dönemlerinde çalışmaya başlıyor. Doğumdan sonra ise bebeğinizin beslenebilmesi için kolostrum adlı ilk süt bebeğinizi bekliyor. Daha fazla anne sütü için yapılması gerekenler ise aslında oldukça basit :

 

  • : Daha çok emzirmek, daha çok süt üretimine vesile oluyor. Bebeğiniz her istediğinde emzirmekten çekinmeyin. Memeleri işleyen fabrikalara benzetme örneğini belki duymuşsunuzdur. Siz emzirdikçe sütünüz artacak.

 

  • Dengeli Beslenmek : Doğumdan sonra hem fazla kilolarınızı geride bırakmak hem de süt üretimini arttırmak istiyorsanız beslenmenize önem vermeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca mevsim sebze ve meyveleri tüketmeye, protein ihtiyacınızı karşılamaya ve organik beslenmeye ağırlık vermelisiniz. Siz ne tüketirseniz, minik meleğiniz de onu tüketecek, bunu düşünerek sağlıklı beslenmeyi ön plana almalısınız. 

 

  • Su İçmek : Anne sütünün %80'ini su oluşturur. Su içmeyi bu sebeple atlamamalısınız. Özellikle her seansında bir bardak su içmeye özen göstermelisiniz. Emzirme sebebiyle kuruyan cildinize de su iyi gelecektir.

 

  • Dinlenmek : Özellikle doğumunuzdan sonraki ilk 2 ay bol bol dinlenmeye gayret edin. Yakınlarınızdan yardım istemekten bu dönemde çekinmemelisiniz. Evde bir yakınınızın varlığı, size taze yemek hazırlaması ve evinizi toparlaması size dinlenme olanağı sunacaktır. Bebeğiniz her uyuduğunda siz de uyumaya ve dinlenmeye çalışmalısınız. Dinlendiğiniz zamanlarda sütünüzün de arttığını fark edeceksiniz.

 

  • Moralinizi Yüksek Tutmak : Her derde deva moral ve motivasyon işte burada da karşımızda. Sizi mutlu edecek şeylere yönelmeniz süt üretiminii arttırıyor. Sevdiğiniz kişilerin sizi ziyarete gelmesi, sevdiğiniz yemekleri yemek, sevdiğiniz müzikleri dinlemek ve kendinize ufak da olsa vakit ayırabilmek sütünüzü arttıran etkenler arasında. Negatif insanlardan ve olaylardan mümkün olduğunca kaçının.

 

  • Ten Tene Temas : Bebeğinizle yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de ten tene temastır. Bu temas bebeğinizi size yakınlaştıracak ve aynı zamanda sizin de hormonunuzu arttırarak süt üretiminizi hızlandıracaktır. 

 

      Tüm bunların yanı sıra unutulmaması gereken kilit söz kuşkusuz “Sütünüze Güvenin” dir. Kendinize ve sütünüze inancınız tam olduğu zaman salgılanan süt miktarı da artmaktadır.

Bir Yorum Yaz