Hamilelik, kadınların hayatında oldukça önemli bir dönemdir. Bu büyülü süreç, kimileri için rahat ve keyifli geçerken, kimileri için ise mide bulantıları, kas ağrıları ve halsizlik içerisinde geçebilir. Minik yavrunuzla beraber zamanla ağırlaşan bedeninize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri ise elbette spordur. Ancak bildiğiniz üzere her bu sürece uygun olmayacaktır. Peki bu dönemde, doktorumuzun onayını da alarak hangi sporları yapabiliriz?

 

  • Yürüyüş : Düzenli yapılan hafif yürüyüşler sizi doğuma hazırlar ve ilerleyen dönemlerde oluşabilecek bel ve sırt ağrılarınızı hafifletir. Günlük yarım saatlik yürüyüş hamilelik döneminde idealdir.
  • Yüzme : Hamilelikte önerilen en kıymetli spordur. Yüzme tüm kasları harekete geçirdiği gibi aynı zamanda kişinin zihninde de dinginliği sağlar. 
  • Yoga : Hamile yogası, normal yogadan daha farklıdır. Bir takım hareketler kısıtlı yapılır, bir eğitmen eşliğinde yapılmalıdır. Hem bedene hem ruha hitap eder ve kişide sakinliği de sağlar. 
  • Pilates : Normal doğumu kolaylaştırdığı söylenen pilates, hamilelik öncesinde yapılmıyorsa çok önerilmez. Yoga gibi hamile pilatesinde de her hareket yapılmaz ve bir eğitmen eşliğinde yapılmalıdır. 
  • Squat : Özellikle hamileliğin son trimesterında normal isteyen kadınlara kolaylık sağlayacak olan squat bebeğin doğum kanalına girmesi ve uygun pozisyonu alması için yardımcıdır.

 

        Bahsi geçen tüm sporlar mutlaka sizin durumunuza göre doktorunuzun onayı alınarak yapılmalıdır. Sağlıklı hamilelik günleri dileklerimizle…

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz