Hayatın en özel ve en değerli dönemlerinden olan hamilelik, eğer kendinizi hazır hissetmiyorsanız fiziksel ve psikolojik olarak zorlu bir dönem haline dönüşebilir. Bu süreci en güzel haliyle geçirebilmek için öncesinde ufak bir hazırlık işe yarayabilir. İşte hamilelik öncesinde yapmanız gerekenler :

  • Manevi Hazırlık : Anne olma duygusunun heyecanını yaşamanız çok doğal ancak anne olmak geri dönüşü olmayan bir yola girmek demek. Üstelik sadece siz değil, eşinizin baba olmaya hazır olması da evliliğinizin huzuru için çok önemli. Siz ve eşiniz ebeveyn olmaya gerçekten hazır mısınız?
  • Maddi Hazırlık : Evlilik hazırlıkları yaparken maddi hazırlığın ne derece önemli olduğunu herhalde farketmişsinizdir. Çocuk sahibi olmanın da gerektirdiği bir takım maddi gerekler bulunmakta. Çocuğunuzun maddi ihtiyaçlarına cevap verebileceğinize emin misiniz?
  • Sağlık Kontrolü : Pek çok gebeliğin koşullarından ötürü sonlandığını biliyoruz. Üzücü sonuçlar yaşamamak için hamile kalmadan önce gerekli testleri yaptırmanızda fayda var. Kim bilir belki de bilmediğiniz bir hastalığınız bulunuyordur. Doktorunuzun önerisi ile öncesi gerekli tedavileri olabilir ve sağlıklı bir gebelik yaşayabilirsiniz.
  • Evliliğinizin Gidişatı : Çocuk yapmak bazı kadınlar için kötü giden bir evliliği canlandırma yöntemi olsa da bu düşüncenin yanlış olduğunu çocuklara rağmen sonlanan evliliklerden görebiliyoruz. Çocuk yapmak, ilişkinizi kurtarmaz. İlişkiniz geçici süreliğine devam etse dahi, çocuğunuzun mutsuz bir ortamda büyümesine sebep olur. Çünkü mutsuz evlilik, mutsuz ebeveyndir. Sizin mutsuzluğunuz ise çocuğunuza rahatlıkla aktarılacaktır.

Özetle iyi bir hamilelik, mutlu ve sağlıklı bir birliktelik ile doğru orantılıdır. Maddi, manevi, duygusal, psikolojik pek çok anlamda kendinizi iyi hissettiğiniz hamilelikler, hem bebeğinizin gelecek yaşamı hem sizin için gereklidir. Keyifli bir süreci geçirmeniz dileğiyle….

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz