Çoğu kadının hayali olan şüphesiz ki özel ve aynı zamanda eğlenceli de. Ancak bazı şeyler var ki hamilelikten önce yapılmasında fayda var. Hamilelik öncesi önerileri anneliği hayal edenler için sıraladık :

  1. Bilinen bir rahatsızlığınız var ise tedavi olun : Hamilelik ve emzirme döneminde mümkün olduğunca ilaç kullanmaktan ve röntgen çektirmek gibi  bazı  şeylerden kaçınmak gerektiğini bilirsiniz.  Bu yüzden çocuk sahibi olmayı planladığınız bir dönemdeyseniz ve bilinen bir rahatsızlığınız var ise tedavi olmak , bu özel dönemleri yaşarken içinizi daha rahat ettirecektir.
  2. Bilinçlenin : Nasıl bir sürecin içine gireceğinizi elbette deneyimli arkadaşlarınızdan duyuyorsunuz. Ancak  bu süreç hakkında edinebileceğiniz en iyi bilgi şüphesiz ilgili kitaplardadır. Bilinçli olmak hem daha kolay bir hamilelik yaşamanızı sağlayacak hem de sizi anneliğe daha da hazırlayacak.
  3. Keyfi isteklerinizi giderin : Estetik, dövme gibi bir takım kişisel isteklerinizi hamilelikten önce gerçekleştirmeniz  önemli. Çünkü bir süreliğine hijyen açısından bazı isteklerinizi ertelemeniz gerekecektir.
  4. Hamilelikte önerilmeyen yiyeceklerle vedalaşın: Hamilelikte tüketilmesi önerilmeyen yiyecekler bulunur.Bunlar genelde çiğ tüketilen (suşi, çiğ köfte  vb.) yiyeceklerdir. Uzun bir süre uzak kalacağınız için bu yiyeceklerle bol bol hasret gidermenizde fayda var.
  5. Eğitim planınızı aradan çıkarın: Almak istediğiniz bir eğitim, gitmek istediğiniz bir kurs var ise tam zamanı ! Zorlu bir gebelik geçirme ihtimalini de göz önünde bulundurarak bu eğitim planlarınızı gebelikten önce gerçekleştirmenizi öneririz.
  6. Tatil ihtiyacınızı karşılayın : Tatil yalnızca bedensel bir ihtiyaç değil aynı zamanda bir zihinsel ihtiyaçtır.  Merak ettiğiniz ve çocuk ile gidemeyeceğiniz  yerler var ise buraları şimdiden görmenizi öneririz. Otel seçimi yaparken son son çocuksuz otelleri de tercih edebilirsiniz 🙂
  7. Eşinizle sorununuz var ise giderin : Bu son madde sizin huzurlu bir hamilelik geçirmeniz için çok önemli. Eşiniz ile önemsiz gibi gözüken ancak sizi rahatsız eden sorunlarınız var ise bu sorunları giderin. Aksi takdirde bu sorunlar stresli bir gebelik geçirmenize sebep olabilir ve bebeğinize de yansıyabilir.

Hamilelik öncesi bu önerilerimizi dikkate almak, hamileliğe ve doğuma konsantrasyonunuzu arttırarak kafanızın daha rahat olmasını ve daha keyifli bir dönem yaşamanızı sağlayacaktır.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz