Gazeteci, yazar ve tv programcısı Kürşat Başar'ın “Başucumda Müzik” kitabı:

“Birini öptüğünde salıncakla sallanıyor gibi hissediyorsan, aşıksın”  Başucumda Müzik romanındaki bu cümle, belki de ın en güzel tanımlarından birisi.

Kocası Turgut'a aşık değildi ancak onu seviyordu. Bu evliliği kendisi seçmiş ve kendi arzusu ile evlenerek yurt dışına yerleşmişti. Yurt dışında yaşadıkları sırada, Türkiye'ye geçici bir süreliğine görevli olarak döndüklerinde Fuat ile karşılaştı. Adnan Menderes'in danışmanı olan Fuat çapkın ve kibar bir adamdı. Fuat'ın ilgisine cevapsız kalan kahramanımız yurt dışına geri dönmesine rağmen, işler planladığı gibi gitmedi ve kocasında bulamadığı aşkı, Fuat'da buldu.  Durumu eşine anlatıp ayrılma kararı aldı. Ancak aynı cesareti hem kendisi gibi evli hem de bakan olan Fuat gösteremedi.

Yurt dışında arkadaşı Ayla'nın yanında kalırken, bir dergide çevirmenlik yaptığı esnada, Türkiye'den gelen bir mektupla tüm akışı değiştirecek olan o sarsıcı haberi öğrendi ve böylece romandaki hazin son, acımasızca karşımıza çıktı.

1950'lere ait bir aşk olan Başucumda Müzik, gerçek bir hikayeye dayanıyor. Bahsi geçen karakterlerin Fatih Rüştü Zorlu ve Vesamet Kutlu'ya ait olduğuna dair söylentiler de olsa bu konuda bir kesinlik bulunmamakta. Yasak bir aşkı anlatan romanda adeta aşkın yasak halini unutup, güzelliğinde kaybolacaksınız.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz