Gün geçmiyor ki kadınlarla ilgili güzel haberler almayalım. Bu haberlerden bir tanesi de Uçan Süpürge Vakfı'nın her yıl düzenlemiş olduğu 23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin diğer senelerden farklı olarak  #EvdeKaldık temasıyla kez online gerçekleşmesi. #EvdeKaldık temasının açıklamasını ise festivalin bu seneki Onursal Başkanı Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray yaptı. Şoray, nedeniyle bu kez evde kaldığımızı belirtmenin yanı sıra; evde kalma deyiminin yıllardır evlenmemiş kadınları aşağılamak için kullanıldığını ancak bu kez günlerinde erkek şiddetine hep beraber meydan okuduğumuzu, evin her türlü halinin, çocuk gürültüsünün, toz kokusunun, kek kokusunun ve daha nicelerinin  zaten kadınlar tarafından bilindiğini ve bu kez kadın erkek hep birlikte deneyimlendiğini belirterek gönüllerde yeniden taht kurdu.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 22 yıldır kadın yönetmenlerin filmlerini seyirciye sunuyor.  Festivalde 35 kişilik sinema alanında uzman danışma kurulu ise filmlerin seçim işinden sorumlu olarak görev alıyor. 7-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen festivalde Afrika'nın seçkisinde 12, festival ülkesi olan İrlanda'nın seçkisinde 8 film var. Kısa kurmacada 19, deneyselde 7, animasyonda 5, belgeselde 14, uzun metrajda 11 film olmak üzere toplamda 31 farklı ülkeden 76 film gösterime giriyor.  Sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı işleyen filmlerin oluşturduğu festival programında filmler; “Pembesiz Mavisiz”, “Yersiz Yurtsuz”, “Arafta”, “Kabuğunu Kırmak”, “Olay Yeri: Aile”, “Evde Kalamayanlar”, “Erkekliğin İdeolojik Aygıtları” “Sokakta” ve “Evde” bölüm isimleri altında seyirci ile buluşuyor.

23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde bu yıl Onur Ödülünü Nebahat Çehre ve Şahika Tekand, Bilge Olgaç Başarı Ödülünü Handan İpekçi, Işıl Özgentürk ve Sevil Demirci , Genç Cadı Ödülü ise son yıllarda başarılı oyunculuğuyla da dikkat çeken Cemre Ebüzziya kazandı.

Ev işi pek çok sorumluluğu bulunan kadınlarımıza bir nefes aldırmasını uman bu festival filmlerine Uçan Süpürge Vakfı internet sitesi ( ucansüpürge.org.tr) ve vakfın sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Keyifli seyirler

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz