Çok istediğiniz o firmada, beklediğiniz pozisyon için arandınız ve görüşmenin online gerçekleşeceği size bildirildi. Ne yapmalı, nasıl hazırlanmalı, nelere dikkat etmeli de bu işi onlarca aday arasından sivrilerek kapmalı? Dikkat edilmesi gereken hassas noktaları titizlikle düzenledik :

  • Teknik detaylar : Görüşme esnasında devamlı sesinizin gidip gelmesi, görüntünüzün donması, arızalı kamera ile görüşme yapmanız takdir edersiniz ki hem sizin hem de yapan kişinin konsantrasyonunu bozarak, görüşmenize olumsuz etki yapacaktır. Teknik detayları görüşme öncesi mutlaka kontrol etmeli, problem varsa gidermelisiniz. Bir diğer önemli detay ise bilgisayarınızın şarj durumunu önceden kontrol etmeli, görüşme ortasında bilgisayarınızın kapanma riskini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Kamera açısı : Kameranın açısı oldukça önemli bir detaydır. Kamera aşağıdan veya yukarıdan değil, yüzünüzü tam karşıdan görülebilecek şekilde konumlandırılmalıdır.

  • Görüşme ortamı : Görüşme yapacağınız alanda ışık ve arka fon oldukça önemlidir. Çok loş veya göz yoran aşırı ışıklı bir ortam sizin görünümünüzü olumsuz etkileyebilir. Net bir şekilde görüneceğiniz bir şekilde ışığı ayarlamalısınız. Ayrıca mutfak, yatak odası gibi alanlardan mutlaka kaçınmalı, çalışma odası veya çalışma ortamı havası verilen bir yerde görüşme yapmalısınız. Görüşmeyi ciddiye almanızı göstermek için bu detaylar önem taşımaktadır.
  • Kıyafet seçimi : Yüz yüze bir görüşmeye giderken ne şekilde hazırlanıyorsanız evde de aynı şekilde hazır olunmalıdır. Evin rehavetine kapılıp salaş kıyafetler, dağınık saçlar veya özensiz bir görünüm ile görüşmeye katılmamalısınız. Kadın adaylar dekolteden ve abartılı makyajdan kaçınmalı, sade ve şık olmaya özen göstermelidir. Erkek adaylar ise dağınık saç ve sakal ile görüşmeye katılmamalıdır.
  • Zamanlama : Görüşmeniz online bile olsa kesinlikle zamanlama çok önemlidir. Geç kalmamaya özen göstermeli, geç kalacaksanız mutlaka karşı tarafa önceden bilgilendirme yapmalısınız. Tüm kontrolleri sağlayabilmek adına görüşmeye 5 dakika önceden katılmak için hazır beklemeniz ideal olacaktır. 

  • Ciddiyet : Görüşme esnasında evden hiç kimsenin görüşmeyi bölecek davranışlar sergilememesi, sizin dikkatinizi dağıtmaması çok önemlidir. Bu yüzden ev halkını iş görüşmesinde olduğunuza dair önceden mutlaka uyarmalısınız. Görüşme bitiminde el sallamak gibi samimi hareketlerden kaçınmalı, neticede bir iş görüşmesinde olduğunuzu hiç bir zaman unutmamalısınız. Telefonunuzun sesini kısmanız da işin ciddiyetinde olduğunuzu yansıtan önemli bir davranış olacaktır.

Daha önce konusunda hiç tecrübeniz yok ise size önerimiz; mutlaka bir arkadaşınızla deneme görüşmesi yapmalısınız, böylece heyecanlanma ve oluşabilecek aksaklıkları önceden tespit edebilir ve önleminizi ona göre alabilirsiniz.  Online veya yüz yüze tüm iş görüşmelerinde hatasız davranmak için “İş görüşmesinde asla yapılmaması gerekenler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz