Kariyer yolculuğuna bambaşka bir yolla başlamış olsa bile, ruhuna, tutkusuna ve çocukluk hissiyatlarına daha fazla hayır diyemeyerek “”yı hayatının merkezine almış bir isim Güzide Yücel. Moda ve seyahatle yoğrulan yaşam tarzında,  danışmanlığının hakkını veriyor belli ki. Bize de tecrübelerinden faydalanarak 20 soruluk bir röportaj yapmak düşüyor kendisiyle:

“Güzide Yücel ” kimdir kısaca tanıyalım.

Dikiş makinası sesinin, moda dergilerinin sayfa seslerine karıştığı bir evde büyüyen, çocukluk anılarında oyuncaktan çok makas olan ve giydiği her şeyi önce hisseden bir moda tutkunuyum.

11 yıldır kamuda uzman olmama rağmen çocukluktan kalma bu kreatif yön ve moda tutkusu yeniden sınava girerek Moda Tasarımı bölümü kazanmamı sağladı. Şu anda moda tasarımı öğrencisiyim ve aynı zamanda stil danışmanlığı yapmaktayım.

Projelerimi moda, sanat ve seyahatten ilham alarak gerçekleştirmeye ve onları sosyal medya içerikleri olarak paylaşmaya bayılıyorum.

Tarzını birkaç kelime ile özetlemeni istesek?

Çarpıcı ve zarif… Tarzımı tam olarak ifade eden 2 kelime. Zarif stilin özenli ve romantik detaylarını korurken bir yandan daha çarpıcı, dramatik detaylarla lookumu parlatmayı seviyorum.

Gardrobunda en sevdiğin şeyler nelerdir?

En sevdiğim şeyler, hem en çok dikkat çeken yıldız parça dediğimiz ara sıra alınan parçalar, hem de beyaz bir tshirt  ya da  dümdüz bir ipek gömlek gibi en sade parçalar. Bu uçlardaki parçaları değil giymek, bunlara bakmak bile beni mutlu ediyor.

Peki ya olmazsa olmazın?

Blazer ceketler  ve Tailored kesim pantolonlar olmazsa olmazlarımdandır.

Yazlıklar mı kışlıklar mı favorin?

Aslına bakarsanız her sezonu ayrı ayrı seviyorum ama daha fazla katmanlama yapılabildiği için bahar ve kış ayları daha çok stil sahibi görünebilme imkanı sunan zamanlar. Çünkü üst üste gelen en az 3 parça ile daha havalı göründüğümüz bir gerçek.

Ya ayakkabılar? En sevdiklerin hangileri?

Ayakkabılarda daha sade olanları tercih ediyorum. Yaz aylarında yok denecek kadar ince bantlı bir ayakkabı favorimken,  kışın dizin çok üzerinde bir çizme favorim olabiliyor.

Sence sana en çok yakışan renk?

Renk için belirleyici 2 özellik var aslında. Birincisi cilt alt tonunun soğuk ya da sıcak oluşu, ikincisi ise cildin parlak ya da pesliği. Ben soğuk alt tonlu ve pes renkleri yakıştırıyorum. Sisli bir mavi tonu  mesela bana inanılmaz yakışır.

“Her zaman yanımda olsun” diye istediğin bir kıyafetin var mıdır tatil dönemlerinde?

Aslına bakarsanız hiçbir tatilimde bir önceki tatilimle aynı şey yanımda olmaz. Çünkü seyahatlerimde baştan ayağa gideceğim yerin ruhuna uygun olacak looklar hazırlarım. Ortamla uyumlu fotoğraflar yakalamaktan inanılmaz keyfalırım. Ama yine de bir cevap vermem gerekirse o da mutlaka rahat bir ayakkabı ve sezona bakmaksızın terlik olur.

En son hangi parçaları aldın?

Ten rengi bir saten slip elbise aldım. 2 tane de ipek gömlek aldım.

En sevdiğin markalar?

Hızlı moda markalarından Zara ve H&M favorilerim arasında ama H&M'e fiyat performansı ve sürdürülebilirlik çalışmaları sebebiyle biraz daha sempatiyle yaklaşıyorum.

Yüksek modadan ise Schiaparellinin sürreal tasarımlarına ve Alexander McQueen'in hacimli formlarına bayılıyorum.

 

Kafama koydum şunu almalıyım dediğin bir şey var mı?

Aslında en küçük şey bile “kafama koydum şunu almalıyım”a dönüyor bir süre sonra.

Ne tarz çantalar seversin ve favori çantan hangisi?

Çanta konusunda iki yaklaşımım var. Görsel amaçlı kısa süreli kullanımlar için küçük çantalar ve günlük hayatımı domine eden işlevsel çantalar.

İçine bilgisayardan öğle yemeğime, makyaj malzemelerinden detox suyuma kadar her şeyi koyabildiğim kocaman bir shopper çanta vazgeçilmezim.

Aksesuarlarla aran nasıl? Şunu takmadan çıkmam dediğin bir takı var mı?

En sevdiğim şeylerden biri aksesuardır. Kocaman bir küpe bir tshirt bir jeanin bile havasını anında değiştirir. Her kıyafetim için ayrı aksesuarlar kullansam da genel anlamda ortak noktaları gold olmalarıdır.

Bu yıl moda olan şeylerden en çok hangisini sevdin?

Net bir şekilde söylemem gerekirse o da platform topuklardır.

Peki ya elbiseler? En sevdiklerin hangileri?

Elbiselerde en sevdiğim vücudun silüetini çok bozmayan ama çarpıcı bir detayı da barındıran elbiseler. Uzun elbiseleri kısa elbiselerden daha çok sevdiğim de bir gerçektir.

Saç rengini çok değiştirir misin?

Hayır değiştirmem. Saç rengi değiştirmeyi köklü bir değişiklik olarak görmüşümdür hep. Bu yüzden saç rengindeki değişiklik köklü bir değişiklik gerektirir. Gardırop bile değiştirmek gerektirebilir bu durum. O yüzden saçımda sık değişiklik çok tercih etmem.

Sürmeden çıkmam dediğin makyaj malzemelerin?

En sevdiğim makyaj malzemem rujdur. Makyajım hep aynıdır ama rujla, kıyafetime göre çeşitlilik sağlarım.

En sevdiğin kozmetik markaları nelerdir?

Ulaşılabilir markalardan Loreal en sevdiğim marka. YSL ve Dior da sevdiklerim arasındadır.

Etiketi üstünde bir şey kaldı mı dolabında?

Hiçbir zaman olmadı.

Dolap gibi uygulamaları kullanıyor musun? Hesabın nedir?

Kullanıyorum ama o programlardaki satılma süresi içerisinde hemen başkasına veriyorum 🙂

Sizler de Güzide Yücel'in seçimlerini incelemek ve tarzınıza katkı sağlamak istiyorsanız “guzideyucel” instagram kullanıcı adıyla kendisini takip edebilirsiniz.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz