Regl dönemlerinde kadınların tatlı ihtiyacını bilmeyen yoktur. Hiç aklımıza gelmeyen tatlılar bile bu dönemde acımasızca hayallerimizi süsleyebilir ki zaten gergin olunan bu dönemde bir de tatlı yemenin getirdiği vicdan azabı yapılan onca ve spora haksızlık gibi gelir. Kadınların kendiyle adeta savaş verdiği bu tatlı krizlerine dur diyebilmek ise aslında  düşünüldüğü kadar zor değil. İşte size süreci kolay yönetebilmek için 4 süper öneri:

  1. Meşguliyet : Bu dönemde her zamankinden daha meşgul olmaya gayret edin, zihninizin dolu olması yeme fikrini genel olarak engelleme konusunda her zaman yardımcıdır. Yeni bir kitaba veya diziye başlayabilir veya uzun süredir aramayı düşündüğünüz dostlarınızı arayarak bir görüşme organize edebilirsiniz. Görüşmeye tok gitmeye özen gösterin böylece tatlı yeme isteğinizi bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.
  2. Sağlıklı atıştırmalıklar: Tatlı isteğini bastırabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıkları regl bahanesiyle belki de hayatınıza katmanın tam zamanıdır? Hurma, kuru incir, kuru kayısı, doğal ve şekersiz pekmez, bal, tarçın gibi alternatiflere alışınca kolay kolay hayatınızdan çıkaramayacaksınız.

       3. Magnezyum : Araştırmalar sonucunda magnezyum ihtiyacı da tatlı yeme isteğini arttıran nedenler arasında gösteriliyor. Muz, hindistan cevizi sütü, badem, ceviz, kaju gibi besinlerden bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

       4. Meyve: Elbette tatlıya en iyi alternatiflerden biri de meyve. Meyvenin içerisinde şeker bulunduğu da göz ardı edilmemesi gerektiğinden tüketim miktarına dikkat edip aşırıya kaçmamakta fayda var. Beslenme uzmanlarının önerdiği porsiyonları korumaya gayret edip, geç saatlerde meyve tüketimine dikkat edilmeli.

Tatlı ihtiyacının ana nedeni östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır. Bu azalma kan şekerindeki düşme eğilimini arttırır dolayısıyla da iştah açıklığı yoğun bir şekilde görülür. Özellikle bu dönem az ve sık aralıklarla beslenmeye, su tüketimini arttırmaya ve uzun süre aç kalmamaya özen göstermelisiniz.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz