Womanlogy ekibi olarak bizler, iş hayatında başarılı kadınları seçmeyi ve sizlere tanıtmayı çok seviyoruz. Bu defa sizlere, turizm sektörünün lüks klasmandaki kurumsal otellerinden Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn'un Satış ve Pazarlama Direktörü Seçil Aytin ile röportajımızı keyifle sunuyoruz:

1) Seçil Aytin'i turizm sektöründeki kişiler çok iyi biliyor. Diğer okurlarımız için soracak olursak kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

İş hayatına otelcilik sektöründe satış bölümünde başladım. Luxury Brand otellerde satışın farklı bölümlerinde(şirket satış, grup ve banket satış, acenta satış gibi) çalıştım. İş hayatımın 8 yılında yönetici pozisyonunda farklı otellerde görev aldım. Son olarak 4 yıldır Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn bünyesinde Satış ve Pazarlama Direktörü olarak çalışmaktayım.

2) “Sevdiğiniz işi yaptığınızda iş değil hobi yapmış olursunuz.” derler. Sizinki iş gibi mi hobi gibi mi?

Gerçekten bizim işimiz sevmeden, hobi haline getirmeden yapmak çok zor hatta çekilmez denebilir. Her iş aslında sevilerek yapılması gerek ki başarı sizinle beraberinizde gelsin. Benim için işim severek, keyif alarak yaptığım bir hobi diyebiliriz.

 

3) Kişiliğiniz ile yaptığınız iş uyuşuyor mu? Çocukluğunuzda düşündüğünüz yerde misiniz?

Evet çok uyuşuyor aslında. Nedenine gelecek olursak çok aktifim, yenilikçiyim, yerimde duramayan bir yapım var, dışa dönüğüm. Yeni insanlar tanımayı ve çevremi genişletmeyi çok severim. İkili ilişkilerim kuvvetlidir. Turizmde de böyle durağanlık yok. Kısmen çocukluğumda düşündüğüm yerdeyim ama daha yolum uzun, hedeflerim yüksek 😊

4) Renkli çalışma hayatı olanların, renkli hafta sonları da oluyor. Sizin hafta sonlarınız nasıl geçer?

İşe ayırdığınız enerji ile hafta sonu enerjiniz farklı oluyor. Ben hafta içi ne kadar yorulsam da hafta sonuna ayıracak mutlaka farklı bir enerjim vardır. Sohbet etmekten keyif aldığım dostlarıma mutlaka zamanımı ayırmaya çalışırım hafta sonu ve uzun uzun iş konuşmam. Hafta sonumdan bir günümü mutlaka bakım için ayırırım, malum hafta içi fırsat kalmıyorum ve tabii ki alışveriş en mutlu olduğum an diyebilirim.

5) Sosyal yaşam olmazsa olmazımız. Siz özel zamanlarınızda da sosyal olmayı sevenlerden misiniz yoksa yalnız kalıp kafa dinlemek isteyenlerden mi?

Sosyal biriyim. Yalnız kalmaktan çok hoşlanan biri değilim. Ama tabi bazen yalnız kalıp dinlenmek istediğim anlar olmuyor değil.

6) İşinizin en zor kısmı sizce ne?

Çok zor bir soru😊 Üzerinizde hissettiğiniz kendi kendinize yaptığınız satış baskısı. Gelir olmadığı sürece istihdam sağlanamaz. Psikolojik olarak bunu kendinizde çok hissediyorsunuz. Bizlerin getirdiği gelir ve yaşadığımız iş yoğunluğu, yeni bir personele ihtiyaç ve personelin sürekliliğini sağlamaktadır. Her zaman ekibime de şöyle söylerim: “Omuzlarınızda personelin geçim sorumluluğunu hissedin!”

7) Zaman yönetimini nasıl planlıyorsunuz? “To do list”leriniz hep uzun mudur?

To do list'im hiç uzun değildir. Çok pratiğim, hızlı karar verir, hızlı uygularım. Ama unutmamak için mutlaka not alırım. Zaman yönetiminde başarılı olduğumu düşünüyorum. İş önceliklerimi mutlaka sıralarım. Vaktimi alacak uzun işler ise günlere bölerim mutlaka kafamda. Ve tam zamanında bitiririm.

8) İçinden geçtiğimiz zorlu süreci sizin açınızdan nasıl geçti? Sektörünüz nasıl etkilendi?

Benim açımdan tabii ki çok tedirgin, her güne nasıl uyanacağımızı bilmeden, geleceği görmeden, çok kaygılı geçti. Ama pozitif tarafından bakarsam ailemleydim ve sanırım en son yıllar önce onlarla bu kadar uzun vakit geçirebildim. Pandemide biliyorsunuz ki en çok turizm sektörü etkilendi ve çok kişi işsiz kaldı. Uçakların durması, turistlerin gelemeyişi, toplantı organizasyonların iptali… Sanırım yaralarımızı sarmamız yıllar alacak. Umarım 'de her şey çok daha farklı olur umudumuz bu yönde.

9) En son izlediğiniz film hangisi?

Bu pandemi zamanında tahmin edersiniz o kadar çok film izledik ki.. En son Joker'i izledim.

10) İzinizden gelmek isteyen arkadaşlara iş hayatında için neler tavsiye edersiniz?

Sabırlı ve algılarının çok açık olmalarını, işini en iyi şekilde yapabilmeleri için özen göstermelerini, iş disiplinli edinmelerini, dürüst olmaları ( benim için olmazsa olmazdır. )Hata yaptıklarında bile “ben bu hatayı yaptım” demeli, bahanelere sığınmamalı. İnanın yönetici gözünde daha üste çıkıyorsunuz en azından bende kesinlikle böyle. İnsanız ve her türlü hatayı yapabiliriz. Tabi sürekli aynı hatayı yapmamalı 😊 Kendi bölümü dışında da bilgi sahibi olması onu hep bir adım önde yapıp, basamakları çıkmasını sağlayacaktır. Basamak demişken; yönetici olurken de tüm bilgiye sahip olunarak yönetici olunmalı yoksa ekibin sana asla saygı göstermez. Bu yüzden çok hızlı yükselmeleri de doğru bulmuyorum.

Yazar

"Ayrıcalığın : Kadın Olmak"

Bir Yorum Yaz